loading

Zalety samochodu elektrycznego

Pojazdy elektryczne są coraz bardziej popularne. Tendencję tę szczególnie wyraźnie obserwujemy za granicą, gdzie ilość ich rejestracji z miesiąca na miesiąc rośnie, a ulice największych miast powoli zyskują nowe stacje ładujące. Co sprawia, że samochody elektryczne są tak popularne? Jakie zalety mają auta elektryczne?

Zalety aut elektrycznych

Zalet pojazdów elektrycznych jest naprawdę sporo. Warto jednak już na wstępnie podkreślić, że w przypadku Polskich realiów, niektóre z nich nie są jeszcze tak wyraźne – chociażby ze względu na ubogą infrastrukturę, która pozwala nam na łatwe i szybkie ładowanie auta. Jesteśmy jednak przekonani, że samochody elektryczne to nasza przyszłość i również nasz kraj będzie się coraz bardziej rozwijał w tym kierunku.

Tania eksploatacja

Jedną z głównych zalet, która przemawia do naszych klientów są koszty. Co prawda zakup samochodu elektrycznego – nawet z państwowym dofinansowaniem – to spory wydatek, zwraca się on nam jednak w związku z jego bardzo tanią eksploatacją. Ładowanie samochodu elektrycznego z domowego gniazdka jest wielokrotnie bardziej opłacalne niż benzyna, ropa czy gaz! Dodatkowo koszty energii elektrycznej można łatwo przewidzieć i nie ulegają one tak drastycznym oraz nagłym zmianom. Rewelacyjnym pomysłem jest również korzystanie z odnawialnych źródeł energii, z którym możemy pozyskać prąd całkiem za darmo! Jeśli posiadamy np. panele słoneczne w swoim domu, wtedy koszt ładowania samochodu elektrycznego nic nas nie kosztuje!

Brak hałasu

Samochody elektryczne są po prostu ciche. Nie chodzi o to, że cicho pracują – Corsa-e przy odpalaniu nie wydaje kompletnie żadnych dźwięków. Poruszanie się pojazdem elektrycznym jest nawet cichsze niż jeżdżenie zabawkowym samochodem na baterie! Ta zaleta samochodu elektrycznego sprawia, że jest on bardzo przyjazdy dla środowiska, ale również dla naszych uszu.

Pojazdy elektryczne są EKO

Kolejną zaletą pojazdów elektrycznych jest ekologia. Wyposażone są one w silniki elektryczne, które – jak można się domyślić – są kompletnie bezemisyjne. Nie musimy zatem rezygnować z większej mocy, aby ograniczyć wytwarzanie szkodliwego CO2 do powietrza. Biorąc pod uwagę rygorystyczne restrykcje wydawane przez Unię Europejską w ostatnich latach, jest to świetne rozwiązanie, które pozwala nam na ekologiczne poruszanie się po ulicach miast.

Łatwa konstrukcja

Samochody elektryczne, które wyposażone są w silniki elektryczne mają dużo łatwiejszą konstrukcję! Dzięki temu, że posiadają mniej ruchomych części – zdecydowanie rzadziej się psują. Naturalną konsekwencją jest fakt, że nasz pojazd elektryczny spędzi mniej czasu u mechanika podczas napraw serwisowych niż inny – klasyczny – samochód z silnikiem benzynowym.

Odzyskiwanie energii – jeszcze większa oszczędność

Gdyby sam fakt, że „paliwo” do samochodów elektrycznych można pozyskać bezpłatnie z odnawialnych źródeł energii to każdy model Opla-e jest wyposażony w systemy odzyskiwania energii w trakcie hamowania. Silniki elektryczne posiadają własne prądnice, które w trakcie jazdy samodzielnie się doładują.

Łatwa obsługa i ładowanie

Samochody elektryczne są nie tylko łatwe w konstrukcji, ale również w użytkowaniu i ładowaniu. Jeśli użyjemy do ładowania Opla Mokki-e ładowarki Wallbox to Opla-e naładujemy do 80% już w 30 minut! Jeśli jednak lubimy łatwe rozwiązanie to spokojnie przy pomocy specjalnej przejściówki – możemy ładować naszego elektryka bezpośrednio z domowego gniazdka.

Zasięg

Zasięg jaki na jednym „baku” można przejechać samochodem elektrycznym, nie jest tak duży jak przy klasycznych silnikach. Właśnie dlatego elektryki są reklamowane jako doskonałe pojazdy do poruszania się po mieście. Żadne korki i światła nie są groźne, a dodatkowo zasięg Corsy-e, która zmieści się wszędzie to aż 337 km na jednym ładowaniu! Uważamy, że to świetny wynik jak na samochód, którym podróżujemy do pracy i na zakupy, a zawsze można podładować go w nocy z gniazdka.

Wychodzi taniej

Sam zakup samochodu elektrycznego to dość spory wydatek. Możemy jednak skorzystać z dofinansowań od Państwa, które zdecydowanie obniżą całkowity koszt zakupu. Dodatkowo musimy pamiętać, że ładowanie pojazdu możemy mieć całkowicie bezpłatne, rzadziej będziemy odwiedzać serwis, a same coroczne serwisowanie jest o wiele tańsze. Zaoszczędzimy również na parkingach (które dla elektryków są bezpłatne) oraz na ubezpieczeniu!

Czy samochód elektryczny się opłaca?

Naszym zdaniem elektryfikacja pojazdów, które poruszają się po naszych drogach jest nieunikniona. Jest to świetny sposób na ograniczenie CO2 w powietrzu, są one również o wiele cichsze i tańsze w eksploatacji. Czy samochód elektryczny się opłaca? To każdy z naszych klientów musi ocenić sam. Naszym zdaniem jest to rewelacyjna alternatywa – szczególnie dla osób, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska.

Data publikacji: 29 lipca 2021r

Autor: Wiktoria Badura

 

Do góry