loading

Co roku kiedy zbliża się okres jesienno-zimowy podczas serwisowania pojazdów w naszym serwisie, klienci coraz częściej zaczynają zadawać pytania o to jak dbać o swój akumulator. To częste i całkowicie zrozumiałe pytanie. Nowy akumulator to dodatkowy – często nieplanowany koszt, więc każdy kierowca chce, zadbać o niego tak, aby wymiana była konieczna jak najpóźniej. Dodatkowo należy pamiętać, że nie tylko zima, ale również upalne lato jest wrogiem naszych akumulatorów samochodowych. Zatem jeśli nie mieliśmy czasu, aby zadbać o niego latem – koniecznie musimy skontrolować go jesienią.

W jaki sposób sprawdzić akumulator?

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem będzie skierowanie się do Autoryzowanego Serwisu Opla, który wykona obowiązkową kontrolę stanu akumulatora przy pomocy specjalistycznej aparatury.

- Pełną kontrolę akumulatora wykonujemy przy okazji Bilansu auta. To absolutnie minimum, które należy wykonać przed ruszeniem w dłuższą drogę lub chcąc przygotować swój pojazd na trudne jesienno-zimowe warunki – Grzegorz Parlak, kierownik serwisu ASO Kanclerz w Rudzie Śląskiej

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BILANSIE AUTA

UMÓW SIĘ NA SERWIS

Jeśli jednak uważamy, że będziemy w stanie samodzielnie ocenić stan naszego akumulatora, możemy zakupić miernik elektryczny prądu stałego, przy pomocy którego ocenimy napięcie w stanie spoczynku i na włączonym zapłonie.

- kiedy akumulator jest naładowany?

Ile woltów powinien mieć akumulator? W pełni naładowany akumulator samochodowy, badany przy pomocy miernika elektrycznego, powinien mieć napięcie nie mniejsze niż 12,7V. Powinniśmy również sprawdzić te parametry na odpalonym silniku. Wówczas pomiar powinien wynosić od 14,1 do 14,7V.

- kiedy akumulator jest rozładowany?

Poziom rozładowania akumulatora również możemy sprawdzić przy pomocy miernika elektrycznego prądu stałego. Jeśli wynik spadnie poniżej 11V, będziemy wiedzieli, że nasz akumulator jest mocno rozładowany i koniecznie musimy go wymienić. Przed wymianą warto również sprawdzić gęstość elektrolitu.

Czemu akumulator nie trzyma prądu – rozładowuje się?

Zazwyczaj problemy związane z ciągle rozładowującym się akumulatorem mają trzy główne powody:

1. Akumulator nadaje się już do wymiany na nowy

  • Awaria celi, która nie pozwala utrzymać akumulatorowi prąd.
  • Niski poziom elektrolitu, dotyczy to akumulatorów z wkręcanymi korkami

2. Mamy problem z układem doładowującym akumulator w trakcie jazdy.

  • Awaria alternatora, którą rozpoznamy po światłach – na początku będą one świeciły bardzo jasno, a po chwili zaczną blaknąć
  • Korozja przewodów, która ograniczy przepływ prądu lub całkowicie go uniemożliwi
  • Luźny pasek alternatora, który napędza koło alternatora, więc jeśli będzie stary lub zużyty, nie będzie w stanie odpowiednio go rozpędzić

3. Mamy problem z układem elektrycznym, który rozładowuje akumulator podczas postoju.

  • Nasza nieuwaga, czyli pozostawienie np. włączonych świateł zewnętrznych lub doświetlających w środku, albo nieodłączenie akcesoriów samochodowych
  • Pobór prądu, który spowodowany będzie jakimś spięciem lub uszkodzeniem eklektycznym w pojeździe. Wówczas warto udać się do elektryka, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

Jak odłączyć i podłączyć akumulator?

Jak bezpiecznie odłączyć akumulator samochodowy?

Przede wszystkim należy pamiętać, że procedurę odłączania akumulatora samochodowego należy rozpocząć od wyłączenia silnika i odczekania dłuższej chwili, tak aby miał on czas odpowiednio ostygnąć. Kiedy silnik jest już zimny, można odłączyć wszystkie odbiorniki prądu z akumulatora i dopiero przejść do podniesienia maski.

Odłączanie akumulatora zawsze zaczynamy od bieguna ujemnego, czyli tego, który ma wyraźny minus. Po zdjęciu ujemnej klemy, odłączamy biegun dodatni i wyciągamy baterię z auta.

W starszych modelach samochodów, akumulator może być dodatkowo przykręcony metalową obręczą. To dodatkowe zabezpieczanie, które utrzymuje go na swoim miejscu. W tym wypadku po poprawnym odłączeniu klem, przy pomocy odpowiedniego rozmiaru klucza odkręcamy śrubę i wyciągamy baterię.

W jakiej kolejności podłączyć akumulator?

Proces podłączenia akumulatora zaczynamy od dokładnego oczyszczenia klem, umycia podstawy baterii i bardzo starannego osuszenia całości. Warto zadbać o te kroki, ponieważ brud i osad również negatywnie wpływają na wydajność baterii.

Wkładamy akumulator na swoje miejsce i zawsze zaczynamy proces podłączenia odwrotnie do procesu odłączenia. W tym przypadku zaczniemy zatem od podłączenia klemy dodatniej (z wyraźnie zaznaczonym plusem), a następnie podpinamy biegun ujemy. Jeśli jest taka konieczność – zabezpieczamy dodatkowo akumulator metalową poręczą i podłączamy wszelkie odbiorniki prądu, aby przetestować czy wszystko działa poprawnie.

Akumulator – co ile wymiana?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie co ile należy wymienić akumulator w samochodzie, ponieważ zależy to od bardzo wielu różnych czynników. Producenci zalecają wymianę co 5-6 lat, jednak najważniejsza jest sprawność i wydajność baterii. Dlatego warto co najmniej raz w roku wykonać bilans auta, który obejmuje sprawdzenie kondycji naszego akumulatora.

Jak dbać o swój akumulator?

Regularne doładowywanie akumulatora to jeden z głównych kroków, który należy wykonać, aby służył nam on jak najdłużej. Dlatego przynajmniej raz w roku sprawdzajmy jego napięcie, gęstość elektrolitu, czystość i na co dzień starajmy się oszczędzać zużycie energii auta. Warto pamiętać także, że nadmierne nagrzanie czy schłodzenie baterii, również ma duży wpływ na jej żywotność. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym wpisie na blogu „Dlaczego akumulator rozładował się latem?”.

Data publikacji: 27 września 2021r

Autor: Wiktoria Badura

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.
Państwa dane osobowe będą przetwarzane przez podmioty oraz na zasadach wskazanych w Oświadczeniu o ochronie prywatności.

Informacje na temat przysługujących Państwu uprawnień oraz nasze dane kontaktowe znajdują się tutaj.
Do góry