loading

Kiedy wymienić klocki i tarcze hamulcowe?

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że zarówno klocki hamulcowe, jak i tarcze hamulcowe to części eksploatacyjne, które podczas codziennego korzystania z samochodu, naturalnie się zużywają. W związku z tym musimy dbać o regularne wymiany i serwis, tak aby nie spotkała nas nieprzyjemna sytuacja związana z awarią hamulców w naszym pojeździe. Kiedy należy wymienić klocki i tarcze hamulcowe? Jak sprawdzić ich stan zużycia?

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Z wymianą klocków hamulcowych wiąże się kilka opcji. Możemy je wymienić w związku z ilością przejechanych kilometrów – przebiegiem, w związku z systematycznymi oględzinami lub po prostu w momencie, kiedy pojawią się określone objawy.

Najbardziej bezpieczną opcją, a jednocześnie rozwiązaniem, które my zalecamy, jest wymiana klocków hamulcowych po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Jak większość części eksploatacyjnych w samochodzie, klocki hamulcowe mają swoją żywotność. Oczywiście ich zużycie będzie zależało od naszego stylu jazdy, jednak pokonanie 15 – 25 tysięcy kilometrów powinno zmotywować nas do wizyty w autoryzowanym serwisie. W momencie kiedy samochód służy nam głównie do pokonywania dłuższych tras, klocki hamulcowe mogą wytrzymać nawet 40 – 50 tysięcy kilometrów. Mimo to, warto odwiedzić serwis i upewnić się, że wszystko z nimi w porządku. W końcu to one odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.

Inną metodą są po prostu częste oględziny i wymiana klocków hamulcowych w momencie, kiedy autoryzowany serwis postawi taką diagnozę. To rozwiązanie również jest bezpieczne, jeśli mamy możliwość dość często zaglądania do ASO. Warto również pamiętać, aby sprawdzać ich stan po każdej dłuższej trasie.

Ostatnim i najmniej polecanym przez nas sposobem jest wykonanie wymiany klocków hamulcowych kiedy pojawią się określone objawy. Przestrzegamy jednak przed takim rozwiązaniem, ponieważ może się okazać, że samochód zostanie wyłączony z ruchu na kilka dni i może nam to pokrzyżować plany. Hamulce mogą również zacząć szwankować w momencie kiedy będziemy daleko od domu i wtedy będziemy musieli skorzystać z usług serwisów, których nie znamy lub zapłacić więcej za wymianę klocków hamulcowych.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe w samochodzie?

Tarcze hamulcowe zużywają się zdecydowanie wolniej niż klocki hamulcowe. Polecamy zainteresować się ich stanem po przejechaniu około 70 – 80 tysięcy kilometrów. Warto pamiętać, że ich zużycie będzie zależało nie tylko od naszego stylu jazdy, ale także samochodu. Im cięższy pojazd (np. SUV czy limuzyna) tym zużycie tarcz hamulcowych będzie większe.

Nie jest to jednak jedyne, najlepsze rozwiązanie, ponieważ zużycie tarcz hamulcowych zależy również od materiału z jakiego są wykonane. Jeśli decydujemy się na bardzo drogie tarcze ceramiczne lub węglowo-ceramiczne ich żywotność będzie zdecydowanie większa. Wtedy warto po prostu na bieżąco sprawdzać ich stan w serwisie np. podczas sezonowej wymiany kół.

Wymiana tarcz i klocków hamulcowych

Warto również pamiętać, że wymiana tarcz hamulcowych warunkuje wymianę klocków hamulcowych, ale ta zasada nie działa w drugą stronę. Jeśli wymieniamy klocki hamulcowe to nie musimy wymieniać tarcz hamulcowych.

Data publikacji: 9 kwietnia 2021r

Autor: Wiktoria Badura

Do góry