loading

Po co i kiedy serwisować klimatyzację w samochodzie?

Nieserwisowana klimatyzacja może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak wiemy – grzyby, bakterie czy pleśń – uwielbiają wilgotne warunki, które gwarantuje im klimatyzacja w naszym samochodzie. Bagatelizując jej oczyszczanie przynajmniej raz w roku, powodujemy, że przy każdym jej włączeniu te mikroby wydobywają się i lądują w naszych ustach, oczach czy nosie, a następnie trafiają do naszych płuc.

Po co serwisować klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja w samochodzie to świetny wynalazek, który wszyscy doceniamy. Pozwala nam na ochłodzenie się latem oraz skutecznie zapobiega parowaniu przedniej szyby. Oprócz tak oczywistych jej zalet, pozwala nam na oddychanie świeżym, pozbawionym drażniących zapachów powietrzem.

Należy jednak pamiętać, że prawidłowo serwisowana i odgrzybiona klimatyzacja pozwala nam uniknąć przykrych kontaktów z pleśnią czy bakteriami oraz zaoszczędzić pieniądze na częstych naprawach.

Brudna klimatyzacja samochodowa może powodować:

 • objawy przypominające grypę,
 • legionellozę - chorobę przypominającą zapalenie płuc,
 • łzawienie oczu,
 • kaszel,
 • katar,
 • drapanie w gardle,
 • pieczenie,
 • a nawet podrażnienie skóry!

Szczególnie szkodliwa jest ona dla alergików czy osób z astmą oskrzelową. Wilgotne środowisko, pozytywnie wpływa na procesy gnilne, które mogą przełożyć się na usterki naszego systemu chłodniczego.

Po co serwisować klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację?

Niestety przyjęło się, że klimatyzacji samochodowej używamy tylko latem, co niestety jest dużym błędem. Prawidłowa jej eksploatacja polega na uruchamianiu jej na co najmniej 10 minut raz w tygodniu przez cały rok.

Dlaczego?

W urządzeniu oprócz płynu chłodzącego znajduje się olej, którego zadaniem jest smarowanie kompresora i zapewnienie mu bezawaryjnego działania. Jeśli uruchomimy klimatyzację raz w tygodniu pozwolimy, aby olej przeszedł przez urządzenie, a dzięki temu układ będzie prawidłowo przesmarowany.

Dobrym zwyczajem jest również:

 1. Przed włączeniem klimatyzacji otworzyć okna w aucie, aby wyrównać temperaturę z tą na zewnątrz. Dzięki temu powietrze wewnątrz szybciej się schłodzi, a klimatyzacja nie będzie przeciążona.
 2. Wyłączyć klimatyzację przed wyłączeniem silnika. Działa to podobnie jak schładzanie turbosprężarki po intensywnej jeździe. Pozwoli to na osuszenie parownika i usunie część wilgoci z układu.
 3. Unikanie zbyt dużych różnic temperatur – najlepiej utrzymać różnicę maksymalnie około 8 stopni Celsjusza. Jeśli na dworze mamy 30 stopni, w kabinie klimatyzację ustawiamy na minimum 22 stopnie.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Wybierając się co najmniej raz w roku do naszego serwisu na przegląd, serwis i odgrzybienie klimatyzacji, macie pewność, że żadne z wyżej opisanych, nieprzyjemnych skutków nie wystąpią w samochodzie.

UMÓW SIĘ NA SERWIS KLIMATYZACJI

Nasz serwis zajmie się:

- Sprawdzeniem wydajności układu klimatyzacji m.in. pomiarem temperatury i porównaniem z danymi bezpośrednio przekazanymi nam przez producenta;

- Podłączając klimatyzację do specjalnej stacji, opróżni układ z czynnika;

- Sprawdzi ciśnienie, sprawność oraz szczelność układu;

- Uzupełni poziom czynnika chłodzącego i oleju do smarowania zgodnie z wytycznymi przekazanymi bezpośrednio od producenta;

- Jeśli jednak klimatyzacja jest nieszczelna lub mamy podejrzenie, że może być nieszczelna – skontroluje to przy użyciu specjalnego czujnika z sondom lub wprowadzi specjalny gaz składający się w 95% z azotu, aby ustalić miejsce nieszczelności;

- Sprawdzi pasek wieloklinowy oraz pracę sprzęgła sprężarki klimatyzacji;

- Sprawdzi stan i ewentualnie oczyści panel sterowania klimatyzacją wewnątrz pojazdu;

- Zdezynfekuje klimatyzację np. poprzez ozonowanie.

 

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 22 lipca 2020r

Do góry