loading

Jak i gdzie właściwie przechowywać opony?

Czy to sezon zimowy czy letni sen z powiek właścicieli czterech kółek spędza pytanie: co zrobić z drugim kompletem opon lub kół? Przygotowaliśmy dla Was poradnik jak właściwie zadbać o drugi komplet opon swojego samochodu.

Dobra rada na początek … po zdjęciu opony należy napisać na niej z którego koła została zdjęta np. przy pomocy zwykłej kredy. Dzięki temu zakładając je ponownie w kolejnym sezonie będziemy pamiętać na które koło ją założyć, aby bieżnik był równomiernie zużywany.

Kilka prostych zasad:

 1. Umyj opony i zadbaj, aby nie znajdowały się na nich żadne zanieczyszczenia

  – nawet niewielkie źródło wilgoci może stać się źródłem korozji.
 2. Kup specjalny stojak

  – odpowiednio przygotowane i osuszone opony najlepiej umieścić na specjalnym stojaku, które są ogólnodostępne zarówno w sklepach motoryzacyjnych jak i w Internecie.
 3. Ustaw je na stojąco (pionowo)

  – jeśli jednak nie chcesz inwestować w stojak lub nie masz miejsca, aby przechowywać opony w ten sposób, powinieneś pamiętać, że muszą być one przechowywane w pozycji stojącej. W innym wypadku możesz doprowadzić do nieodwracalnego odkształcenia. Pamiętajmy też, że z takim rozwiązaniem wiąże się to, aby obrócić co kilka tygodni oponę i zmienić jej pozycję.
 4. Zadbaj o oświetlenie

  – istotną sprawą jest również miejsce, w którym zdecydujemy się zostawić nasze opony. Ważne jest, aby nie były one wystawione bezpośrednio na słońce i niekorzystny wpływ promieniowania (w tym promieniowania UV). Zadbajmy również o to, aby nie znajdowały się one w silnie sztucznie oświetlonym pomieszczeniu. Takie złe warunki mogą spowodować mikroskopijne pęknięcia gumy, przez które z kolei w przyszłości będzie przedostawać się wilgoć.
 5. Odsuń je od źródła ciepła

  – zostawienie opon w pobliżu bezpośredniego źródła ciepła np. pieca również może spowodować uszkodzenie struktury cząsteczkowej gumy.
 6. Zadbaj o czystość dookoła

  – nie zostawiaj swoich opon bezpośrednio na brudnej podłodze czy stojaku, takie działanie również może wpłynąć na nie niekorzystnie. Zadbaj, aby miejsce, w którym je zostawiasz było czyste lub zabezpiecz je dodatkowo odpowiednim pokrowcem na koła.
 7. Zadbaj o temperaturę

  – idealna temperatura do przechowywania opon to od 10 do 20 stopni Celsjusza, nie powinna ona przekraczać temperatury pokojowej. Warto też zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
 8. Kosmetyki dla Twoich opon

  – na rynku jest wiele preparatów impregnujących do opon, warto się w nie zaopatrzyć, ponieważ skutecznie przedłużają one żywotność naszych opon.

Uszkodzenia na oponach

Przechowywanie całych kół

Jeśli ktoś decyduje się na przechowywanie całych kół, a nie samych opon warto pamiętać o tym, aby najpierw zadbać o prawidłowe ciśnienie powietrza w każdym z nich. Powinno być one dokładnie takie samo, jakie mamy normalnie poruszając się pojazdem po drogach (wartości znajdziecie zazwyczaj na naklejce w schowku lub na progu drzwi kierowcy). Ta prosta czynność zapobiegnie ewentualnym ich odkształceniom podczas przechowywania.

Opony z felgami przechowujemy jedna na drugiej, jedna obok drugiej lub wieszając je na hakach. Nie wolno ich składować w pozycji pionowej (odwrotnie niż w przypadku samych opon).

Oczywiście zgodnie z instrukcją powyżej powinniśmy zadbać o ich czystość oraz o oświetlenie, czystość i temperaturę w pomieszczeniu, w który będą się znajdować.

Przed zostawieniem opon na całą zimę lub lato sprawdź stan bieżnika, nie powinien być on mniejszy niż 4 mm. Jeśli zauważysz, że guma jest popękana lub ma gdzieś wybrzuszenie – dla własnego bezpieczeństwa lepiej wymienić je na nowe (oferty warto sprawdzać przed sezonem, wtedy wiele firm oferuje bardzo atrakcyjne ceny).

Przechowywanie opon i kół w serwisie

Jak widać przechowywanie kół i opon na własną rękę nie jest tak łatwe jak mogło by się wydawać. Pamiętajmy, że to one trzymają nas na drodze i dla własnego - oraz innych uczestników ruchu drogowego – bezpieczeństwa, nie warto na nich oszczędzać. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla wielu okazuje się tzw. HOTEL DLA OPON, który za opłatą przechowuje koła i opony w swoich odpowiednio przygotowanych magazynach. Właśnie z takiej oferty mogą Państwo skorzystać w naszym salonie. Koszt takiej usługi to 120 zł za sezon, wystarczy poprosić o to któregoś z naszych doradców serwisowych.

WIĘCEJ INFORMACJI O HOTELU DLA OPON I KÓŁ

 

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 26 września 2019r

Do góry