loading

Jak dbać o felgi?

Niezależnie od rodzaju felgi nie podlega dyskusji, że stanowi ona element stylistyki samochodu, a co za tym idzie poprawia jego wygląd. Brudne i rdzewiejące felgi, nie prezentują się dobrze niezależnie od tego ile kosztowały. Jak dbać o felgi, aby zawsze wyglądały jak najlepiej?

Co szkodzi felgom?

Felgom szkodzi przede wszystkim niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych czyli np. kurz, brud drogowy czy pył hamulcowy. Szczególnie należy uważać na pozostałości po hamowaniu. Pył szkodzi felgom, osadza się na nich i może nawet spalić się na warstwie lakieru. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednio dobrany preparat do czyszczenia felg, również może trwale ją uszkodzić.

Co szkodzi felgom?

Czyszczenie felg – czego unikać?

  1. Ostra strona gąbki – pamiętaj, że czyszcząc felgi ręcznie gąbką, nie używaj szorstkiej strony. Może ona porysować zewnętrzną warstwę lakieru, zostawiając widoczne ślady.
  2. Kwasy w środkach czystości do felg – wybierając środek czystości do mycia swoich felg dokładnie sprawdź jego skład. Unikaj wszelkich kwasów, które mogą uszkodzić powierzchnię i lakier na felgach.
  3. Zacznij od przodu – najczęściej to przednie felgi są dużo bardziej zanieczyszczone, dlatego najpierw umyj przód i zostaw go w między czasie myjąc tylne felgi.
  4. Tanie felgi – zastanów się już na etapie kupowania skąd pochodzą felgi do samochodu i wybierz sprawdzone źródło, które da na felgi odpowiednią gwarancję.

ZOBACZ SKLEP DOOPLA.PL

Jak prawidłowo czyścić felgi?

  1. Preparat do mycia felg – najpierw zainwestuj w dobry preparat do mycia felg i zaaplikuj go na swoje felgi zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  2. Usuń brud z felg – przy pomocy myjki wysokociśnieniowej pozbądź się ze swoich felg gruboziarnistego brudu jak błoto czy piasek. Pamiętaj, aby zachować odległość około 50 cm podczas mycia felg.
  3. Usuń uporczywe zabrudzenia na felgach – przy pomocy szmatki lub miękkiej strony gąbki usuń pozostałe zabrudzenia z felg.
  4. Wypłucz felgi – kolejnym krokiem jest spłukanie felg czystą wodą, aby przywrócić im blask.
  5. Wypoleruj felgi – jeśli nie chcesz, aby na felgach pojawiły się zacieki i smugi – przy użyciu suchej szmatki, wypoleruj felgi do sucha.
  6. Nałóż wosk na felgi – opcjonalnie, aby zapewnić felgom dodatkowe zabezpieczenie przed brudem i dodać im połysku, na samym końcu nałóż na nie warstwę wosku.

Jak dbać o felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe są dużo bardziej wytrzymałe niż felgi stalowe. Dlatego sama ich natura sprawi, że wytrzymają dłużej i dłużej będą dobrze prezentować się na naszym samochodzie. Mimo to, jeśli odpowiednio o nie nie zadbamy, również z czasem ulegną zniszczeniu.

Jak wydłużyć żywotność felg aluminiowych?

Przede wszystkim systematyczność i to od nowości. Wystarczy systematycznie przemywać felgi zwykłą, czystą wodą i w ten sposób na bieżąco usuwać z nich gromadzący się osad. Jeśli zaniedbamy tę czynność pył i brud hamulcowy mogą trwale zniszczyć lakier ochronny felg aluminiowych.

Wybierając środek do czyszczenia felg aluminiowych zawsze sprawdzajmy składy i zadbajmy, aby był on jak najbardziej naturalny. Zbyt duża ilość chemikaliów może skutecznie zniszczyć warstwy ochronne na naszych felgach aluminiowych. Preparat zawsze stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu i absolutnie nie doprowadzamy do całkowitego jego wyschnięcia.

Warto pamiętać, że sięganie po inne środki pielęgnacji niż te, które są stworzone do dbania o felgi aluminiowe może spowodować utratę gwarancji w wypadku zniszczenia.

Felgi aluminiowe

Jak dbać o felgi stalowe?

Aby dokładnie wyczyścić felgi stalowe należy zacząć od ściągnięcia kołpaków lub (jeśli masz taką możliwość) nawet całych kół. W ten sposób będzie łatwiej dotrzeć do wszystkich ich zakamarków. Dodatkowo ściągając całe koła możesz dokładnie ocenić stan felg stalowych z obu stron. Felgi stalowe wystarczy umyć przy pomocy myjki ciśnieniowej, zachowując odległość około 50 cm. Następnie pozostały brud doczyścić szmatką lub miękką stroną gąbki używając naturalnego detergentu. Na sam koniec obficie spłukujemy felgi stalowe wodą, tak aby nie pozostał na nich ślad po preparacie.

Jak dbać o polerowane felgi?

Dobre polerowane felgi nie powinny tracić swojego błysku podczas mycia tradycyjnego. Jeśli jednak odnosisz wrażenie, że jest inaczej - zabezpiecz je po każdym myciu płynem do felg i powłoką kwarcową. Dodatkowo raz w miesiącu możesz zastosować na polerowane felgi pastę, wcierając ją przy pomocy szmatki z mikro fibry.

Jak dbać o felgi zimą?

Przede wszystkim na sezon zimowy wybierz felgi aluminiowe, które są dużo odporniejsze od felg stalowych i wytrzymają więcej sezonów. Współcześnie felgi aluminiowe są dostosowane do warunków panujących na drogach również zimą. Posiadają specjalne warstwy ochronne, które są odporne na chemikalia i sól stosowane do dbania o nawierzchnię. Jednak, aby skuteczność tej ochrony była odpowiednia, należy odpowiednio dbać o felgi.

Decydując się na felgi aluminiowe, które będą używane wyłącznie w sezonie zimowym, warto wybrać prosty wzór, który nie będzie posiadał zbyt wielu zakamarków, do których może dostać się sól lub chemikalia. W ten sposób, będzie nam się łatwiej czyściło felgi aluminiowe. Mamy już odpowiednie felgi – a jak dbać o felgi zimą? Ponownie należy rozejrzeć się za specjalnym preparatem, dedykowanym do mycia felg aluminiowych, a przystępując do czyszczenia felg trzeba pamiętać, aby nie były one nagrzane po jeździe. Preparat nakładamy zgodnie z instrukcją i obficie spłukujemy czystą wodą.

Jak dbać o felgi zimą?

Jak widzicie dbanie zarówno o felgi stalowe jak i felgi aluminiowe nie jest skomplikowane, za to może zdecydowanie wydłużyć ich żywotność. Warto jednak zwrócić uwagę już podczas kupowania felg na to, aby pochodziły one ze sprawdzonego źródła jak np. sklep z oryginalnymi częściami i akcesoriami do Opla. W ten sposób już na starcie zyskujemy kilka dodatkowych sezonów podczas których będą świetnie się prezentować.

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 3 września 2020r

Do góry