loading

Wygraj 5000 złotych na wakacje marzeń

W sobotę 27 września 2014 w Salonach Kanclerz odbędzie się kolejna odsłona akcji „Karta ratownicza”. W godzinach otwarcia salonu będzie można bezpłatnie odebrać kartę ratowniczą do samochodów osobowych marki Opel i Chevrolet, a także wziąć udział w konkursie na najciekawsze hasło promujące akcję „Karty Ratownicze”.

Nagrodą główną - ufundowaną przez Związek Dealerów Samochodów jest voucher o wartości 5000 złotych na wyjątkowe rodzinne wakacje marzeń, do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy od daty ogłoszenia wyników konkursu.
 
Wybór najlepszego hasła i ogłoszenie zwycięzcy zostanie dokonane do dnia 10 października 2014.

CZYM SĄ KARTY RATOWNICZE?

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany.
Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe.
 
Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.
 
Karta ratownicza to zestandaryzowana informacja, która na kartce w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza - pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o  6-9, często decydujących, minut.  Pozornie zwykła kartka papieru może uratować życie.

Wydrukowaną kartę ratowniczą, po złożeniu umieszcza za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy. To standardowe miejsce, w którym karty wożą kierowcy w całej Europie. Oprócz karty na przedniej szybie samochodu umieszcza się także specjalną nalepkę informacyjną dzięki  której służba ratownicza będzie wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Nalepkę informacyjną przykleja się od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy.
 
Oficjalny start akcji „Karta ratownicza w pojeździe” w Polsce nastąpił 8 stycznia 2014 r. 
 
Jej organizatorami są Związek Dealerów Samochodów, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Państwowa Straż Pożarna. W ciągu 8 miesięcy do akcji „Karty Ratownicze” dołączyło ponad 500 firm związanych z szeroko rozumianą branżą motoryzacyjną. Dotychczas rozdystrybuowano ponad 400 tys. kart. Docelowo Karta Ratownicza powinna znaleźć się w zdecydowanej większości samochodów poruszających się po polskich drogach.
 
Strona internetowa akcji: www.kartyratownicze.pl 

Do góry