loading

Wymiana płynów do spryskiwaczy wydaje się mało istotna, biorąc pod uwagę inne naprawy, które wiążą się z użytkowaniem samochodu. Wielu kierowców decyduje się nawet na wytwarzanie własnych specyfików, których używają do oczyszczania szyb w samochodzie. Może się to jednak skończyć nie tylko uszkodzeniem piór wycieraczek, ale również mocnym i trudnym do usunięcia, zanieczyszczeniem szyby. Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy, aby nie uszkodzić pojazdu?

Po co zimowy płyn do spryskiwaczy?

W przeciwieństwie do letniego – zimowy płyn do spryskiwaczy posiada w swoim składzie bardzo mało pochodnych wody i specjalne środki, które zapobiegają jego zamarzaniu w niskich temperaturach. Dodatkowo zawiera on również substancje bakteriobójcze i czyszczące.

Wymieniając płyn do spryskiwaczy warto także zadbać o pióra wycieraczek i sprawdzić ich stan. Możecie o to poprosić Autoryzowany Serwis Ruda Śląska, który w cenie 99 zł przeprowadzi pełny bilans auta. W jego skład wchodzi właśnie ustalenie poziomu płynu do spryskiwaczy oraz sprawdzenie stanu piór wycieraczek przód i tył.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O BILANSIE AUTA

JESIENNE PROMOCJE SERWISOWE

Jaki najlepszy zimowy płyn do spryskiwaczy?

Jest kilka głównych czynników, które wpływają na jakość zimowego płynu do spryskiwaczy. Nie każdy środek dostępny na rynku czy znajomej stacji benzynowej będzie dobrej jakości. Warto poświecić kilka chwil na analizę składu płynu do spryskiwaczy i wybrać taki, który będzie wart swojej ceny!

- Kupując płyn do spryskiwaczy, warto zwrócić uwagę czy do butelki dołączony jest lejek, który zdecydowanie ułatwi jego nalewanie do zbiornika! – radzi kierownik serwisu Opel Kanclerz Jacek Borc

  1. Skład zimowego płynu do spryskiwaczy – najważniejszym składnikiem prawdziwego zimowego płynu do spryskiwaczy jest skażony etanol w stężeniu od 30 do 35%, który sprawia, że produkt nie zamarza, kiedy temperatura spada poniżej 0. Oprócz tego zimowy płyn do spryskiwaczy powinien posiadać w składzie: izopopanol, glikol etylenowy, glikol propylenowy, glicerynę, wodę demineralizowaną (nie zwykłą!), biocydy oraz środki myjące i ansytpieniające.
  2. Zapach zimowego płynu do spryskiwaczypłyn do spryskiwaczy ścieka po szybie i dostaje się w okolice kratek, przez które powietrze dostaje się do wnętrza kabiny pasażerskiej. Właśnie dlatego warto zadbać, aby zimowy płyn do spryskiwaczy miał neutralny lub przyjemny zapach. Wybierajcie jednak płyny o łagodnym zapachu, ponieważ intensywnie pachnący środek może mieć w składzie dużo alkoholu metylowego.
  3. Marka i cena zimowego płynu do spryskiwaczy – nie od dziś wiadomo, że wyższa cena często świadczy o lepszej jakości produkcie. Właśnie dlatego należy unikać płynów od nieznanych producentów i o wyraźnie zaniżonej cenie.

- Warto pamiętać, aby unikać płynów z dużą zawartością wody, metanolu i oznaczeniami, które wskazują, że mamy do czynienia z substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia. – dodaje kierownik ASO Kanclerz Jacek Borc

Co zrobić czy zimą mam jeszcze letni płyn do spryskiwaczy?

Jeśli widzisz, że zbliżają się przymrozki, a w Twoim zbiorniku jest jeszcze letni płyn do spryskiwaczy – to nie ma powodu do obaw. Na rynku dostępne są koncentraty, które zmieniają skład letniego płynu do spryskiwaczy i sprawiają, że lepiej radzi sobie w niskich temperaturach. Jeśli płynu jest dość mało, można zwyczajnie dolać zimowego płynu do spryskiwaczy. W ten sposób otrzymamy mieszankę, która doskonale poradzi sobie jesienią.

Zimowy płyn do spryskiwaczy – czy można go używać latem?

Zimowy płyn do spryskiwaczy różni się od letniego swoim składem. Głównie dlatego, że musi radzić sobie w niskich temperaturach i nie zamarzać w zbiorniku. Z kolei letni płyn do spryskiwaczy służy wyłącznie do czyszczenia szyby. W związku z tym, bez problemu można używać zimowego płynu latem, ale nigdy nie odwrotnie! Zimowy płyn do spryskiwaczy ma dużo lepsze właściwości czyszczące oraz bakteriobójcze, ale jest również odpowiednio droższy.

Jak wybrać zimowy płyn do spryskiwaczy?

Mamy nadzieję, że udało się nam rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości jeśli chodzi o płyn do spryskiwaczy. Należy pamiętać, że wymiana płynu z letniego na zimowy jest tak samo ważna jak wymiana opon w odpowiednim momencie. Dba on bowiem o jedną z najważniejszych rzeczy podczas jazdy – widoczność! Nie zaniedbujmy tej czynności i starajmy się pamiętać, aby używać środków stosowanych do pory roku.

Data publikacji: 6 października 2021r

Autor: Wiktoria Badura

 

Do góry