loading

Wyjazd samochodem na wakacje – darmowa „check lista” do pobrania

Sezon urlopowy w pełni! To właśnie w wakacje najwięcej z nas decyduje się na samochodowe wycieczki na własną rękę. O czym jednak pamiętać, aby wrócić z podróży wypoczętym, a nie zdenerwowanym nieprzemyślanymi sytuacjami? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się o czym trzeba pamiętać, co sprawdzić i co ze sobą zabrać!

Przygotowaliśmy dla Was również „check listę” do pobrania i wydrukowania, która pozwoli Wam na szybkie sprawdzenie czy na pewno zrobiliście wszystko jak należy! Naszą „check listę” pobierzecie za darmo poniżej

POBIERZ NASZĄ CHECK LISTĘ ZA DARMO

Co należy zrobić przed wyjazdem?

Przede wszystkim zacznij przygotowania nieco wcześniej. Nie decyduj się na załatwianie wszystkiego dzień przed wyjazdem (na ostatnią chwilę). Zaplanuj wszystko 2 tygodnie wcześniej, aby mieć pewność, że wszystko jest gotowe.

 1. Sprawdź stan techniczny samochodu – każdy z nas wie, że psujący się samochód w trakcie długiej trasy to nic przyjemnego. Zadbaj wcześniej o to, aby nic Cię nie zaskoczyło. Jak? Zajrzyj do naszej Stacji Kontroli Pojazdów i upewnij się, że samochód jest przygotowany do dłuższej trasy. W razie wykrycia usterek nasz Autoryzowany Serwis zadba, aby zniknęły jak najszybciej.
 2. Zweryfikuj poziom WSZYSTKICH płynów eksploatacyjnych – pamiętajmy, że brak odpowiedniego poziomu oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy, a nawet płynu do spryskiwaczy może skończyć się tragedią! Upewnij się, że wszystkie płyny są w normie i nie przejmuj się tym w trakcie jazdy.
 3. Upewnij się o swoją widoczność – czyli po prostu sprawdź czy wszystkie lampy w Twoim samochodzie działają. Sprawdzą to na pewno też Panowie ze Stacji Kontroli Pojazdów, jednak warto upewnić się również samemu tuż przed wyruszeniem w trasę. Nasza widoczność jest bardzo ważna – nie tylko dla innych samochodów, ale także dla pieszych czy rowerzystów. Pamiętaj, że żarówki należy wymieniać parami. Kupisz je w naszym sklepie doopla.pl.
 4. Zestaw wyjazdowy to podstawa – w naszym sklepie znajdziecie gotowe zestawy wyjazdowe, które zapewnią Wam bezpieczeństwo w różnych sytuacjach. Apteczka samochodowa (z ważnym terminem przydatności), hak holowniczy, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy to podstawowe wyposażenie samochodu.
 5. Sprawdź ważność gaśnicy – upewnij się, że Twoja gaśnica jest aktualna. Przeterminowana gaśnica może zaskoczyć Cię niemiłym mandatem od Panów policjantów lub zwyczajnie nie zadziałać w kryzysowej sytuacji.
 6. Sprawdź ciśnienie w kołach – możesz to zrobić na wielu stacjach benzynowych. Jeśli nie wiesz jak – poproś o pomoc pracownika stacji, na pewno pomoże wyregulować ciśnienie w Twoich kołach. Pamiętaj, aby wcześniej znaleźć informację o prawidłowej wartości – zwykle znajdują się one na ramie drzwi lub w schowku.
 7. Upewnij się, że masz odpowiednie opony – nie zdążyłeś jeszcze zmienić opon z zimowych na letnie lub Twoje aktualne opony pamiętają czasy dziewięćdziesiąte? Nie ryzykuj. Kup nowe opony do Opla (np. w promocyjnej cenie w naszym sklepie >>tutaj<<) lub upewnij się, że ich bieżnik nie jest mniejszy niż 1,6 mm. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w koło zapasowe lub zestaw do naprawy opon.
 8. Sprawdź stan swoich wycieraczek – to bardzo ważna sprawa! Widoczność podczas długiej trasy to priorytet. Jeśli Twoje wycieraczki są zużyte, nowe, oryginalne znajdziesz w sklepie doopla.pl.
 9. Kierowca powinien dokładnie sprawdzić trasę – upewnij się, że masz aktualną wersję nawigacji w swoim samochodzie oraz czy wyznaczona trasa nie obejmuje żadnych zamkniętych odcinków drogi. Zapisz wyznaczoną w telefonie trasę, aby móc ją odtworzyć offline, gdyby w jakieś miejscowości nie było zasięgu lub Internetu.

  ZAKTUALIZUJ NAWIGACJĘ

Jak przygotować się do trasy?

 1. Wyśpij się i zjedz coś pełnowartościowego – zmęczenie kierowcy może dać się we znaki wszystkim pasażerom. Zagraża ono również innym uczestnikom ruchu drogowego. Pamiętaj, więc, że nie jesteś na drodze sam i że możesz się spotkać z innym zmęczonym kierowcom, a to spotkanie może skończyć się źle dla Was obu.
 2. Wydrukuj oświadczenie o wypadku – na wszelki wypadek, aby mniej się stresować w momencie kolizji drogowej. Samo zdarzenie spowoduje wystarczająco dużo stresu, przynajmniej nie będziesz musiał szukać czystej kartki i długopisu.

PRZYKŁADOWY WZÓR DO POBRANIA ZA DARMO

Wyjazd na wakacje samochodem - o czym nie zapomnieć?

Co warto ze sobą zabrać w długą trasę?

Oprócz podstawowego wyposażenia samochodu nie zapomnijcie o:

     - ładowarce do telefonu;

     - przejściówce USB do zapalniczki;

     - drobnych na wypadek płatności za parking czy autostradę;

     - czystej wody niegazowanej;

     - tabletek na bóle głowy lub problemy lokomocyjne;

     - papierowej mapie;

     - dowodzie rejestracyjnym i ubezpieczeniu;

     - dowodzie osobistym i prawie jazdy;

     - czymś słodkim do przegryzienia, aby dostarczyć sobie energii podczas zmęczenia.

O czym pamiętać podczas podróży?

 1. Wszyscy pasażerowie oraz kierowca muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Wiemy, że podczas długiej podróży mogą przeszkadzać, jednak nie bagatelizujmy ich użyteczności.
 2. Upewnij się, że Twoje dzieci podróżują bezpiecznie. Pamiętaj, że osoby do 150 cm wysokości musza podróżować w fotelikach ochronnych. Fotelik powinien być dostosowany do masy i wzrostu dziecka oraz zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta.
 3. Rób częste przerwy – dzięki temu rozprostujesz nogi, pooddychasz świeżym powietrzem i wolniej się zmęczysz. Częste przerwy służą nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Możesz zaplanować postoje planując trasę i zaznaczyć je sobie jako punkty docelowe po drodze.
 4. Klimatyzacja w ciepłe dni i ogrzewanie w zimne to zbawienie w samochodzie – pamiętajmy jednak, że optymalna temperatura dla naszego mózgu to 20-22 stopnie Celsjusza. Wtedy nasz organizm nie jest ospały ani zmęczony.

Wakacje samochodem

Inne rzeczy, o których warto pomyśleć:

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia – każdy samochód w Polsce ma obowiązkowe ubezpieczenie OC, jednak podczas długiej trasy może spotkać nas wiele przygód. Dlatego warto się zastanowić nad wykupieniem czasowego ubezpieczenia AC (na określony termin) oraz ubezpieczenia życia. Więcej informacji udzieli Ci nasza konsultantka, skontaktuj się już teraz.

Wyrób kartę EKUZ – jeśli wybierasz się za granicę pamiętaj, aby wyrobić za darmo kartę EKUZ. Możesz ją wyrobić od ręki w jednym z punktów NFZ. Ich listę znajdziesz >>tutaj<< . Karta jest ważna 3 lata i ułatwi Ci dostęp do służby zdrowia za granicą w Europie.

Zielona karta – większość towarzystw ubezpieczeniowych zapewnia ją bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Wystarczy skontaktować się ze swoją ubezpieczalnią, aby nam ją wydali. W przeciwnym razie za granicą możemy słono za nią zapłacić! Zielona karta będzie ci potrzebna na terenie: Albanii, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny, Turcji oraz Ukrainy.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w przygotowaniu się do trasy! Przypominamy, że na naszej stronie możecie pobrać bezpłatnie „check listę”, aby sprawdzić czy na pewno o wszystkim pomyśleliście.

 

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 19 sierpnia 2019

Do góry