loading

Elektryki –czy i dlaczego warto kupić samochód elektryczny.

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o elektromobilności oraz samochodach w pełni elektrycznych. Trend jest mocno promowany przez wszystkie media oraz producentów samochodów. Głównie za sprawą coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin, narzucanych producentom przez Unię Europejską. Od niedawna sami jesteśmy posiadaczami samochodu elektrycznegoeCorsy, który jest pierwszym elektrykiem w gamie Opla. Jednak na pewno nie ostatnim. Jak zapewnia nas producent do 2025 roku chce, aby każdy model w jego ofercie miał swój elektryczny odpowiednik. Już niedługo będziemy mogli przejechać się eVivaro – pierwszy dostawczy samochód elektryczny w naszej gamie oraz eMokkę czyli pierwszego elektrycznego SUVa.

Moda na samochody elektryczne

Zdecydowanie widzimy modę na samochody elektryczne. Właściwie każdy z kim nie rozmawiamy chętnie taki samochód by użytkował, jest go ciekawy i zdecydowanie ma pozytywne odczucia związane z takim rozwiązaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie nie lubią zmian, jest to bardzo dobry sygnał. Ewidentnie widać też bardzo silne oddziaływanie elektrolobby w postrzeganiu samochodu elektrycznego jako modnego, ekologicznego, czystego i przyjaznego światu. To wszystko sprawia, że klienci są na tak!

SKONFIGURUJ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

Zalety i wady samochodu elektrycznego

Zalety i wady samochodu elektrycznego

Wszyscy lubimy podejmować racjonalne decyzje – spróbujemy więc obiektywnie ocenić zalety i wady samochodu elektrycznego, a także odpowiedzieć na najważniejsze naszym zdaniem kwestie, które należy rozważyć przed zakupem elektryka. E-entuzjazm jest świetny, ale zaufajcie nam nie każdy powinien jeździć samochodem elektrycznym jak np. eCorsa! Przede wszystkim zanim podejmiecie decyzję o tym, że chcielibyście użytkować samochód z silnikiem elektrycznym odpowiedzcie sobie na kluczowe pytania:

1. Ile średnio kilometrów dziennie przejeżdżam?

2. Jaką część tych kilometrów robię jeżdżąc autostradą, a jaką w warunkach miejskich?

3. Czy regularnie wyjeżdżam samochodem na urlop / w długie trasy?

4. Czy w mojej okolicy jest stacja ładowania lub czy mam możliwość ładowania tego samochodu w miejscu zamieszkania?

5. Czy w miejscu mojej pracy istnieje możliwość ładowania samochodu elektrycznego?

Jak wygląda „idealny użytkownik” auta elektrycznego?

Poniżej przedstawimy odpowiedzi na pytania, które byłyby idealnymi, aby stwierdzić, że samochód elektryczny jest idealny dla klienta. Zatem jeśli na wszystkie pytania odpowiesz tak samo – śmiało możesz myśleć nad zakupem elektryka!

1 – nigdy nie zdarza mi się zrobić więcej niż 300KM jednego dnia

Nasz samochód elektryczny ma 350 km zasięgu. Musicie jednak pamiętać, że tak jak w przypadku samochodu spalinowego, zużycie paliwa zależy od tego jak jeździmy, tak zużycie prądu również zależy od warunków użytkowania auta. Jeżeli jedziecie z dużą prędkością, używacie intensywnie klimatyzacji, utrzymujecie stałe tempo jazdy bez hamowania ten zasięg będzie zdecydowanie mniejszy.

2 – jeżdżę głównie w mieście i w terenie niezabudowanym

eCorsa ma ograniczoną do 150Km/h prędkość maksymalną. Niemniej jadąc z prędkością powyżej 110KM/h trzeba się liczyć z tym, że dostępny zasięg będzie szybko ubywał. To auto elektryczne jest stworzone do miasta i ruchu okołomiejskiego. Jeżeli jeździsz często na trasie, polecamy ekonomiczny i mało emisyjny silnik spalinowy – który również mamy w swojej ofercie, chociażby w Nowej Corsie.

3 – auto użytkuję jedynie w codziennych dojazdach, nie wyjeżdżam nim na urlop ani w długie trasy

Oczywiście da się podróżować na dłuższej trasie samochodem elektrycznym. Niemniej może to być uciążliwe. Trzeba pamiętać, aby co 350 km się zatrzymać i doładować baterię, co trwa minimum 30 min. Cena prądu na szybkich ładowarkach na stacjach benzynowych sprawia, ze koszt przejechania 100 km autem elektrycznym i spalinowym zaczyna być do siebie zbliżony. Należy również pamiętać, że nie każda stacja jest zaopatrzona w tego typu urządzenie, będzie to więc wymagało od nas dodatkowego rozplanowania logistycznego podróży. Samochód elektryczny zdecydowanie lepiej sprawdzi się jako auto na co dzień.

4 – jestem w stanie na bieżąco ładować mój samochód elektryczny

W przypadku eCorsy najlepiej sprawdza się ładowanie przez 12h z gniazdka sieciowego. Jest to zdecydowanie rozwiązanie najtańsze i najbardziej optymalne. Cały dzień jeździmy i użytkujemy auto elektryczne, a w nocy je sobie ładujemy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ogniw fotowoltaicznych na dachu własnego domu – wtedy jesteśmy naprawdę eko! Do tego jeździmy właściwie bez kosztowo. Możliwości ładowania naszego samochodu elektrycznego warto jednak dokładnie przeanalizować przed zakupem. Wprawdzie widzieliśmy już w Paryżu jak z 4 piętra kamienicy, przedłużaczami na parking pod kamienicą, był doprowadzony prąd do naładowania auta elektrycznego, ale chyba nikt z nas nie chciałby uprawiać takiej ekwilibrystyki na co dzień.

5 – moja praca jest oddalona o kilkadziesiąt kilometrów, ale pod firmą posiadamy ładowarkę do elektryków

Warto zorientować się w dodatkowych możliwościach naładowania auta elektrycznego w miejscu pracy lub innym, w którym spędzamy sporo czasu. Na pewno taka dodatkowa możliwość pozwoli nam cieszyć się naszym elektrycznym samochodem bez niespodzianek.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Podsumowując: Czy jesteś idealnym właścicielem dla auta elektrycznego?

No dobrze - szczerze odpowiedziałeś sobie na powyższe pytania i wychodzi, że

samochód elektryczny nie jest dla Ciebie.

Naszym zdaniem dobrze, że dowiedziałeś się o tym teraz, a nie po zakupie. Dzięki temu możesz rozeznać inne możliwości.

Jeżeli nadal marzy Ci się elektryk – to może warto rozważyć hybrydę plug-in. W naszej gamie jest to hybrydowy Grandland X. Auto można ładować, a na prądzie przejedzie ok 60 km, no i w razie czego zawsze jest jeszcze silnik spalinowy. Może to być dobry kompromis – szczególnie dla tych, którzy na co dzień jeżdżą niewiele (poniżej 60 km), ale wyjeżdżają autem na urlop lub inne wyjazdy.

UMÓW SIĘ NA JAZDĘ TESTOWĄ HYBRYDOWYM GRANDLANDEM X

Jeżeli to rozwiązanie Ci nie odpowiada to zachęcamy do wyboru tradycyjnego silnika spalinowego. W nowym samochodzie najważniejsze jest, żeby spełniał Twoje potrzeby i ułatwiał Ci życie!

ZAPYTAJ O WYCENĘ INNEGO SAMOCHODU

Oczywiście jeżeli po analizie wszystkich powyższych okazuje się, że

jesteś stworzony do użytkowania elektryka.

My jesteśmy na tak.  Czy możemy Cię dodatkowo przekonać? Zdecydowanie samochód elektryczny ma genialną dynamikę prowadzenia. Naprawdę nasza eCorsa wbija w fotel. Wynika to z tego, że moment obrotowy w silniku elektrycznym jest dostępny od razu, wystarczy lekko nacisnąć gaz. Jeżeli lubisz dynamiczną jazdę będziesz zachwycony. W przypadku gdy możesz korzystać z prądu wyprodukowanego przez ogniwa fotowoltaiczne, wiatr lub z innego ekologicznego źródła taki samochód elektryczny jest wtedy zdecydowanie bardziej eko. Nie dość, że nie emituje żadnych gazów do atmosfery, to jeszcze jeździ na paliwie wyprodukowanym przez naturę. Kolejnym ogromnym atutem naszym zdaniem jest cisza podczas jazdy. Na początku może to być lekko dziwne uczucie, ponieważ nie słychać silnika. Ale jak już się człowiek przyzwyczai to nawet najcichsza benzyna jest zwyczajnie głośna. Na dzisiaj są też dostępne dopłaty rządowe do zakupu samochodu elektrycznego można więc zyskać znaczącą bonifikatę finansową przy zakupie takiego auta. Jest to auto, którym będziesz się wyróżniać na drodze. Zielone tablice dedykowane samochodom elektrycznym wciąż wzbudzają zaciekawienie.

Zaciekawiony? Zachęcamy do umówienia się z naszym konsultantem i przetestowania takiego rozwiązania  w praktyce.

UMÓW SIĘ NA JAZDĘ TESTOWĄ SAMOCHODEM ELEKTRYCZNYM

ZAPYTAJ O WYCENĘ SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO

Autor: Monika Pieter

Opublikowano: 12.06.2020r

 

Do góry