Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem – zmiany w prawie o ruchu drogowym 2021
Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem – zmiany w prawie o ruchu drogowym 2021
Nowy rok 2021 przyniesie ze sobą spore zmiany na linii kierowca – pieszy. Dotychczas przepis dotyczący pierwszeństwa na przejściu dla pieszych był dość zwięzły. W tym roku może on uleć mocnemu rozszerzeniu.
Aktualnie, zgodnie z przepisami - pieszy ma pierwszeństwo, jeśli wyraźnie postawi nogę na przejściu dla pieszych. Jest to dość rozsądne rozwiązanie, ponieważ pieszy nie musi przechodzić żadnej edukacji jeśli chodzi o przepisy drogowe, w związku z czym może być nieświadomy zagrożenia i panujących na drodze zasad.
W 2021 roku – mniej więcej koniec lutego / początek marca, te przepisy mają ulec zaostrzeniu. Mianowicie, pieszy będzie miał pierwszeństwo w momencie, w którym zasygnalizuje chęć przejścia przez przejście dla pieszych. W związku z tym, kierowca będzie miał obowiązek zatrzymać się zawsze kiedy pieszy wchodzi na przejście, stoi krok od niego lub jest w jego pobliżu i ma zamiar na nie wejść.
Stare brzmienie artykułu 26 Prawa o ruchu drogowym:
„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.”
Nowe brzmienie artykułu 26 Prawa o ruchu drogowym:
„Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście, znajdującemu się na przejściu lub oczekującemu na wejście na przejście."
Taka zmiana może spowodować spore zamieszanie na linii kierowca – pieszy, jednak przepisy zastrzegają, że pieszy również ma obowiązek zachować szczególna ostrożność. Co za tym idzie, oprócz zasygnalizowania chęci przejścia powinien się rozejrzeć i ustalić czy przejście w tej chwili jest bezpieczne.
Stare brzmienie artykułu 13 Prawa o ruchu drogowym:
„Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust.2 i3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”
Nowe brzmienie artykułu 13 Prawa o ruchu drogowym:
„Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy wchodzący na przejście, znajdujący się na przejściu lub oczekujący na wejście na przejście ma pierwszeństwo przed pojazdem.”
Pieszy nie może używać telefonu na przejściu
Dodatkowym ukłonem w kierunku kierowców drogowych jest wprowadzenie zapisu, że pieszy nie może korzystać z telefonu podczas wchodzenia i przechodzenia przez przejście dla pieszych. Wymusza to zatem całkowite skupienie się na wykonywanej czynności, a co za tym idzie zadbanie o swoje bezpieczeństwo i świadomość otoczenia.
Nowe brzmienie artykułu 14 Prawa o ruchu drogowym:
„Zabrania się:
8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.”
Podsumowując …
Taka zmiana przepisów może spowodować spowodować sporo nieporozumień na drodze. Dobrze znamy osoby, które np. stoją w okolicy przejścia, ale nie zamierzają przez nie przechodzić lub np. rozmawiają ze znajomym. Takie zachowania pieszych będą wprowadzały kierowców w błąd, a ciągłe zatrzymywanie się na każdym przejściu może skutkować jeszcze większymi korkami w centrach dużych miast.
Data publikacji: 21 stycznia 2021r
Autor: Wiktoria Badura
Zobacz odcinki Kanclerz TV
Zobacz naszego bloga