loading

Kiedy wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Klocki hamulcowe w samochodzie to części, które po jakimś czasie ulegają zużyciu. Jak często należy je sprawdzać i wymieniać, aby podróżowanie naszym samochodem było bezpieczne?

Co to klocki hamulcowe?

Zacznijmy od tego czym w ogóle są klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe to bardzo ważny element składający się na układ hamulcowy samochodu. Klocki utrzymuje w miejscu zacisk hamulcowy, a sama część pracuje razem z tarczami hamulcowymi. Składają się z kilku warstw, gdzie podstawą jest płyta nośna, do niej zamocowana jest między-warstwa, a następnie zewnętrzny materiał cierny. Podczas hamowania, tłoczek dociska klocki hamulcowe do tarczy, a w efekcie samochód zwalnia lub zatrzymuje się.

Gdzie są klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe znajdziemy na osiach naszego samochodu – zaraz za kołami, przy tarczach i zaciskach hamulcowych. Wchodzą one w skład układu hamulcowego, a dobiera się je według konkretnego modelu, rocznika i wersji silnikowej samochodu.

Klocki hamulcowe

Jak sprawdzić klocki hamulcowe?

O ocenę stanu klocków hamulcowych najlepiej poprosić mechanika z autoryzowanego serwisu.

Aby sprawdzić stan klocków hamulcowych niezbędne jest ściągnięcie kół, dlatego warto o nie zadbać np. podczas sezonowej wymiany ogumienia. Sprawdzając ich stan należy zwrócić szczególną uwagę na grubość wierzchniej warstwy ciernej oraz czy jest ona starta równomiernie po obu stronach na jednej osi. Poziom starcia tarcz hamulcowych z przodu i z tyłu może się od siebie różnić np. ze względu na rozłożenie ciężaru.

Jak dobrać klocki hamulcowe?

Aby prawidłowo dobrać klocki hamulcowe do swojego samochodu należy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych części układu hamowania w naszym samochodzie. Zatem bezpośrednio wpływają one na nasze bezpieczeństwo podczas podróży. Wybierając klocki hamulcowe, absolutnie nie można kierować się ceną, a przede wszystkim ich jakością. Najtańsze klocki hamulcowe często wykonane są z wiele gorszych materiałów, przez co szybciej będą się zużywać, a w efekcie nie tylko będziemy zmuszeni częściej je wymieniać, ale również zmniejszamy bezpieczeństwo swojego pojazdu.

Nasz Autoryzowany Serwis Opla poleca skorzystać z oferty części zalecanych bezpośrednio przez producenta, które nie tylko skrócą drogę hamowania, ale również wpłyną na odporność mechaniczną i termiczną. Aby prawidłowo dobrać ich rodzaj do swojego modelu, zachęcamy do kontaktu z obsługą sklepu internetowego DoOpla.pl .

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SKLEPEM

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Aby samodzielnie wymienić klocki hamulcowe w swoim samochodzie trzeba przygotować zestaw okładzin ciernych, smar miedziowy, odpowiednie klucze, lewarek, ściągacz i szczotkę drucianą. Cały zabieg zaczynamy od podniesienia samochodu i ściągnięcia kół. Następnie odkręcamy zacisk i wciskamy w niego tłoczek. Czyścimy szczotką drucianą gniazda zacisku, aby powierzchnia była stosunkowo gładka, a prowadnice traktujemy smarem miedziowym. Montujemy nowe okładziny cierne, zakładamy zacisk i śruby mocujące. Teraz wystarczy już tylko założyć z powrotem koło i kilka razy docisnąć pedał hamulca, aby tłoczek dostosował się do klocków.

Wymiana klocków hamulcowych nie należy do najłatwiejszych, a ze względu na jej inwazyjność (źle wykonana wymiana spowoduje niepoprawne działanie układu hamowania) lepiej zlecić ją specjalistom. Nasz Autoryzowany Serwis Opla oferuje wymianę klocków hamulcowych w atrakcyjnych cenach, warto również sprawdzić czy akurat nie mamy promocji na taką usługę.

SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE SERWISOWE

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W SERWISIE

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Przyjmowanie miary czasowej w tym przypadku nie ma sensu. Najlepiej, aby poprosić mechanika o sprawdzenie stanu klocków hamulcowych podczas wymiany kół. Zużycie klocków hamulcowych zależy od ilości wykonanych kilometrów, stylu jazdy, prędkości oraz jakości samych części.

Niezwykle rzadko dochodzi do nagłej awarii wynikającej z zużytych klocków hamulcowych. Dużo wcześniej możemy dostrzec pierwsze znaki ostrzegawcze jak np.

  • gorszą skuteczność hamowania – wydłuża się droga hamowania
  • sygnał czujnika na desce rozdzielczej – w nowoczesnych samochodach systemy same poinformują Cię o tym, że jest coś nie tak i powinieneś udać się do serwisu samochodowego, aby to sprawdzić.

Jeśli mamy okazję zerknąć na nasze klocki hamulcowe, musimy pamiętać, że ich wierzchnia warstwa cierna nie może być cieńsza niż 1,5 mm. Powinien być widoczny rowek klocka hamulcowego, a jeśli go nie widać, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wymiana jest już konieczna.

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 29 lipca 2020r

Do góry