loading

Kiedy wymieniać płyny w samochodzie?

Wymiana płynów w samochodzie to bardzo istotna kwestia – zbagatelizowana, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń i awarii. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzenie stanu cieczy i dolanie ich w razie konieczności. Niestety płynów w samochodzie jest kilka, a każdy z nich charakteryzuje się innymi własnościami. Przygotowaliśmy dla Was ściągę, którą można pobrać, wydrukować i wozić w swoim samochodzie. Przeczytajcie post uważnie i pobierzcie darmowe materiały!

 

Kiedy wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Wymiana oleju silnikowego różni się w zależności od marki i modelu samochodu. Informację kiedy wymienić olej silnikowy w samochodzie znajdziecie w instrukcji obsługi lub po prostu zapytajcie doradców serwisowych w swoim ASO.

Zazwyczaj olej silnikowy wymienia się po przejechaniu około 10-20 tys km lub rok czasu, chociaż w wielu przypadkach wydłuża się ten czas nawet do 30 tys km. Jeśli dodatkowo nasz pojazd posiada instalację LPG musimy skrócić ten czas o mniej więcej 25%, więc o około 2,5 – 5 tys km.

UMÓW SIĘ NA SERWIS

Jak sprawdzić stan oleju silnikowego w samochodzie?

Stan oleju silnikowego w samochodzie sprawdzamy co najmniej raz w miesiącu oraz przed każdą dłuższą podróżą, dla dodatkowego bezpieczeństwa. Ilość oleju silnikowego sprawdzamy bagnetem (zwykle jego rączka charakteryzuje się innym kolorem), który ma zaznaczone wartości maksymalne (max) i minimalne (min). Warto pamiętać, że poziom oleju w samochodzie sprawdzamy na wystudzonym silniku (więc przed wyjazdem w trasę, a nie zaraz po przyjechaniu na parking) oraz w miarę możliwości na płaskim terenie.

W nowszych konstrukcjach – zwłaszcza w tych z mokrym paskiem rozrządu – sprawdzanie stanu oleju silnikowego wygląda nieco inaczej. W pierwszej kolejności musimy rozgrzać silnik do temperatury roboczej, następnie wyłączamy samochód, odczekujemy 15-20 minut i podobnie jak w poprzednim przypadku – wyciągamy bagnet sprawdzając stan oleju silnikowego między minimum i maksimum.

 

W razie braku oleju silnikowego w samochodzie dolewamy tego samego produktu, czyli oleju, który zaleca producent pojazdu. Informację znajdziemy w instrukcji obsługi, na metce pod maską lub w karcie pojazdu przy wymianie.

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów?

Wymiana oleju w skrzyni biegów zależy od jej rodzaju. W przypadku manualnej skrzyni biegów, olej będziemy wymieniać co 40-60 tys km. Przy automatycznej, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i ponownie zależy od modelu. Istnieją skrzynie automatycznej, do której oleju jedynie się dolewa. Aktualnie wielu producentów całkiem odchodzi od wymiany oleju w skrzyni biegów. Koniecznie sprawdźcie informacje o wymianie w instrukcji obsługi pojazdu lub zapytajcie o pomoc doradcę serwisowego w ASO.

Kiedy wymienić płyn hamulcowy w samochodzie?

Płyn hamulcowy należy wymienić po prostu co dwa lub cztery lata. Stary płyn hamulcowy zmienia kolor z brązowo-żółtego na szary. Zbyt duża zawartość wody z płynie hamulcowym, może powodować korozję elementów układu hamulcowego, a tym samym szybsze jego zużycie.

Jak sprawdzić stan płynu hamulcowego w samochodzie?

Stan płynu hamulcowego sprawdzamy przy pomocy naniesionych na zbiorniczku stanów – minimalnego i maksymalnego. Pamiętaj, aby stan sprawdzać na chłodnym silniku i prostej nawierzchni, a nie na pochyłościach. Zejście poziomu płynu hamulcowego poniżej kreski minimum powinno zmusić nas do odwiedzenia serwisu samochodowego, ponieważ niemal na pewno oznacza to, że układ jest nieszczelny. Ilość płynu może nieznacznie się zmieniać, ale nigdy nie powinna spaść poniżej minimum.

Kiedy wymienić płyn chłodniczy w samochodzie?

Co do zasady płyn hamulcowy w nowych samochodach wymienia się zapobiegawczo co pięć – sześć lat. W starszych samochodach zaleca się jego wymianę mniej więcej co trzy lata, ponieważ oprócz właściwości chłodzących smaruje on elementy układu chłodniczego.

Jak sprawdzić stan płynu chłodniczego w samochodzie?

Sprawdzenie stanu płynu chłodniczego w samochodzie nie jest trudne. Wystarczy spojrzeć na podziałkę, która znajduje się na zbiorniku. Poziom płynu powinien znajdować się między maksimum, a minimum.

Kiedy wymienić płyn wspomagania kierownicy?

W przypadku płynu do wspomagania kierownicy ponownie będzie niezbędne sięgnięcie do instrukcji obsługi pojazdu lub prośba o pomoc doradcy serwisowego w ASO. Nie ma reguły, ponieważ w niektórych samochodach wymienia się go co kilka lat, a w innych tylko dolewa. Z reguły zaleca się sprawdzenie jego stanu po 2 latach lub przejechaniu 60 tys km. Aktualnie większość producentów nie przewiduje wymiany płynu wspomagania kierownicy. Warto zaznaczyć, że wymiany płynu wspomagania kierownicy dokonuje się wtedy, kiedy staje się mętny lub zabrudzony.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy w samochodzie?

Płyn do spryskiwaczy to jeden z najczęściej ignorowanych i bagatelizowanych płynów w naszym samochodzie. Co prawda nie jest on niezbędny do prawidłowego działania pojazdu, ale zdecydowanie wpływa on na widoczność, a więc o bezpieczeństwo nasze i innych na drodze.

Płyn do spryskiwaczy można dowolnie mieszać, na rynku jest wiele rożnych rodzajów czy zapachów, w których kierowcy powinni wybiegać. Warto jednak pamiętać, aby wymienić płyn na zimę, tak aby mieszanka była odporna na niskie temperatury i nie zamarzła w zbiorniku.

Kiedy wymieniać płyny w samochodzie?

UMÓW SIĘ NA SERWIS

Teraz już wiecie jakie mamy płyny w samochodzie i kiedy mniej więcej je wymieniać. Przygotowaliśmy dla Was ściągę, abyście mogli ją wydrukować, uzupełnić (z instrukcją obsługi pojazdu lub doradcą serwisowym w ASO) i mieć zawsze przy sobie w samochodzie!

POBIERZ: WYMIANA PŁYNÓW W SAMOCHODZIE

Do góry