loading

Kiedy pierwszy przegląd nowego samochodu?

Niczym nowym jest, że każdy samochód musi posiadać ważny przegląd techniczny, aby móc poruszać się po drogach. Zaletą posiadania nowego samochodu jest fakt, że właściciel nie musi jeździć na niego co roku. W związku z tym – kiedy należy udać się na pierwszy przegląd i gdzie?

Pierwszy przegląd techniczny w kraju

Podczas przeglądu technicznego specjaliści skupiają się na wielu kwestiach. Przede wszystkim dbają o nasze bezpieczeństwo – aby nasz samochód z powodu swojego stanu technicznego, nie spowodował wypadku. Oceniane jest w szczególności:
- oświetlenie,
- stan ogumienia,
- stan szyb,
- stan karoserii,
- stan skorodowania nadwozia,
- stan hamulców,
- stan amortyzatorów,
- luzy w elementach zawieszenia,
- luzy w układzie kierowniczym,
- wycieki,
- stan płynów,
- emisja spalin.

Kiedy pierwszy przegląd techniczny nowego samochodu

Po zakupie nowego samochodu właściciel ma 3 lata spokoju – dopiero po tym okresie należy udać się na pierwszy przegląd. Kolejny odbędzie się za dwa lata (czyli w 5 roku użytkowania), a kolejne już co roku. Zalecamy również wykonanie go w naszej Autoryzowanej Stacji Kontroli Pojazdów, aby mieć pewność, że został on przeprowadzony zgodnie z procedurami jakościowymi. Źle przeprowadzone badanie lub serwis może skutkować zagrożeniem bezpiecznego użytkowania samochodu!

UMÓW SIĘ NA PRZEGLĄD TECHNICZNY

Przeglądy gwarancyjne nowego samochodu

Przegląd gwarancyjny samochodu to nieco inna kwestia niż przegląd techniczny do dowodu rejestracyjnego. Polega na wykonaniu czynności obsługowych takich jak np. wymiana oleju zalecanych przez producenta dla zachowania gwarancji. Należy go wykonać po roku od daty rejestracji lub po przejechaniu 30 tys. kilometrów – w zależności, co nastąpi pierwsze. Dodatkowo każdy Opel posiada kontrolkę na desce rozdzielczej, która informuje nas o konieczności odwiedzenia serwisu. Kontrolka może informować nas o konieczności wykonania przeglądu szybciej niż 30 000km dlatego, że monitoruje również sposób eksploatacji samochodu. Warto również pamiętać, że spóźnienie się na przegląd gwarancyjny skutkuje utratą gwarancji samochodu. Producent dopuszcza opóźnienie w wysokości 1 miesiąca lub 1 500 km.

UMÓW SIĘ NA PRZEGLĄD GWARANCYJNY

Przegląd we własnym zakresie

Oprócz przeglądów, które są obowiązkowe – możemy dla własnego bezpieczeństwa samodzielnie sprawdzić stan swojego samochodu. Nasza systematyczność w tej kwestii może skutkować lepszą bezawaryjnością naszego auta.

  1. Pamiętaj o terminowej wymianie oleju, klocków i tarcz hamulcowych.
  2. Kontroluj stan hamulców – możesz o to poprosić mechanika przy wymianie opon.
  3. Raz na dwa lata zadbaj o wyczyszczenie klimatyzacji.
  4. Sprawdzaj czy żadna żarówka w Twoich lampach się nie przepaliła.

Warto również sprawdzać stan swojego samochodu przed dłuższą trasą. Pisaliśmy o tym w wpisach „Wyjazd samochodem na wakacje” oraz „Ferie zimowe samochodem – o czym warto pamiętać?”.

 

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 18 września 2019r

Do góry