loading

Jazda na zderzaku, czyli wymuszanie przyspieszenia na drogach szybkiego ruchu

W 2021 roku sejm ma plan wprowadzić do Prawa o ruchu drogowym zapis, który będzie określał bezpieczną odległość, jaką należy zachować poruszając się na drogach szybkiego ruchu czy autostradach. Ma on wyeliminować tzw. „jazdę na zderzaku”.

Każdy kierowca na pewno nie raz spotkał się z sytuacją, kiedy kierowca za nami migał nam światłami lub trzymał się bardzo blisko naszego tyłu i zmuszając nas do zjechania na drugi pas lub przyspieszenia. O ile jedziemy wolno, takie poinformowanie nas może być w porządku. Co innego jeśli zachowanie kierowcy jest agresywne, a my jedziemy zgodnie z przepisami.

Na czym polega „jazda na zderzaku”?

Jazda na zderzaku” to dość częsta praktyka kierowców stosowana na drogach szybkiego ruchu czy autostradach. Polega ona na tym, że kierowca jednego samochodu jedzie zgodnie z przepisami, a drugi kierowca dojeżdża do niego bardzo blisko, wymuszając szybszą jazdę lub zjechanie na inny pas ruchu. Jazda na zderzaku przede wszystkim łamie podstawową zasadę bezpieczeństwa na drodze, którą jest zachowanie bezpiecznego odstępu.

Jazda na zderzaku:

 

Zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego nas pojazdu:

 

Co zmienią nowe przepisy drogowe w 2021 roku?

Nowy projekt ustawy ma doprecyzować pojęcie bezpiecznej odległości na autostradach i drogach ekspresowych. Będzie ona odnosiła się do ograniczenia prędkości obowiązującego na danym odcinku.

Przykład:

Jeśli na autostradzie mamy ograniczenie prędkości wynoszące 140 km/h to dzielimy je na 2 i otrzymujemy odległość, którą należy zachować. W tym przypadku byłoby to 70 metrów.

140 : 2 = 70

Nowe brzmienie artykułu 19 ust 3a:

„3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu,  którym  porusza  się  kierujący,  wyrażonej  w  kilometrach  na  godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.”;”

Podsumowując …

Czy wprowadzenie takiego przepisu spowoduje, że na drogach będzie mniej agresywnych kierowców? Pewnie nie. Dodatkowo spory odstęp między samochodami może wręcz prowokować ich do niebezpiecznego wyprzedzania lub po prostu powodować korki.

 

Data publikacji: 7 stycznia 2021r

Autor: Wiktoria Badura

Do góry