loading

Jak zadbać o auto po zimie - jakie elementy należy sprawdzić i wymienić?

Zima na Polskich drogach nie jest szczególnie łatwa dla samochodów. Mróz, sól, błoto czy odwilż nie są przyjaciółmi naszych aut. Jak zatem zadbać o swój samochód po zimie?

Umyj samochód po zimie

Wiosenne porządki w swoim samochodzie najlepiej zacząć od myjni bezdotykowej. „Dbanie o samochód to nie tylko usuwanie usterek, ale również działanie, które im zapobiegnie” – radzi nasz kierownik serwisu z Rudy Śląskiej. Podczas mycia nie zapomnijmy o dokładnym spłukaniu naszego podwozia – to ono jest najbardziej narażone na sól, która sprzyja zjawisku korozji. Następnie zabezpieczamy auto specjalnym woskiem. Pamiętajmy, aby wszystkie warstwy nakładać delikatnie i najlepiej specjalną gąbką lub szmatką do samochodów. Zwykła gąbka, która zostanie użyta w nieodpowiedni sposób, może podrapać nasz lakier, a aby pozbyć się porysowań będzie trzeba zainwestować w polerowanie w specjalnym serwisie.

Uszczelki, zawiasy i wycieraczki

W trakcie mycia samochodu przyglądaj się dokładnie gumowym elementom i uszczelkom. Możesz również pokryć je silikonem dla dodatkowego zabezpieczenia. Na wszelki wypadek nasmaruj wszystkie zawiasy. Zalecamy również wymianę wycieraczek na nowe – o tym kiedy to zrobić możecie przeczytać tutaj:

Przeczytaj: Jak dobrać i dbać o wycieraczki?

Nowe wycieraczki wraz z wymianą w serwisie Kanclerz to koszt od 119 zł.

Sprawdzenie klimatyzacji po zimie

Zimą wielu kierowców zapomina o klimatyzacji w swoim samochodzie, co niestety jest złym nawykiem. Powinniśmy od czasu do czasu włączyć ją również w okresie zimowym, po to aby sprężarka mogła uzupełnić smarowanie. Nawet jeśli ktoś pamięta, aby uruchomić klimatyzację na około minutę raz w tygodniu to po okresie zimowym warto przygotować ją na mocną eksploatację. Zalecamy wizytę w serwisie, sprawdzenie czy nie brakuje czynnika chłodzącego, a przy okazji przeprowadzenie dezynfekcji układu klimatyzacji.

UMÓW SIĘ NA SPRAWDZENIE KLIMATYZACJI

Skontroluj oświetlenie – wymień żarówki

Kiedy już zajmiemy się zabezpieczaniem naszego auta warto sprawdzić czy wszystkie żarówki działają. Można to sprawdzić samodzielnie parkując przy ścianie / szybie i włączać wszystkie światła po kolei, sprawdzając czy działają prawidłowo lub poprosić kogoś, aby zerknął czy wszystkie żarówki świecą. Jeśli okaże się, że któreś z świateł nie działa, warto od razu zaopatrzyć się w zestaw żarówek.

Sprawdź poziom oleju i innych płynów w samochodzie

Nie zapomnijmy o weryfikacji wszystkich płynów w naszym samochodzie. Zaparkujmy na równej powierzchni, odczekajmy, aż silnik ochłonie i dokładnie sprawdźmy stan oleju w silniku przy pomocy bagnetu i innych płynów pod maską. Jeśli zauważymy, że czegoś brakuje od razu uzupełnijmy brak. Wszystkie oryginalne płyny i oleje znajdziecie w sklepie DoOpla.pl.

 

Wymiana opon na letnie

 

Wymień opony na letnie

Na koniec nie można zapomnieć o wymianie ogumienia. Kiedy temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7 stopni Celcjusza możemy już jeździć na letnich oponach. Przy okazji wizyty w serwisie można również poprosić o sprawdzenie tarczy i klocków hamulcowych. Więcej na temat jak dopasować opony do swojego samochodu i jak poprawnie je przechowywać, znajdziecie w artykułach na naszym blogu:

Przeczytaj: Jak dopasować opony do swojego samochodu?

Przeczytaj: Jak właściwie przechowywać opony?

Zakryj rysy na lakierze

Kiedy skończymy wiosenną konserwację naszego auta, możemy je dopieścić używając zestawu zaprawkowego do usuwania rys. Nie wyeliminuje on grubych zarysowań, ale z drobnymi odpryskami świetnie da sobie radę. Taka konserwacja zabezpieczy nas przed powstawaniem rdzy. Zestaw do usuwania rys znajdziecie w sklepie DoOpla.pl wraz z dokładną instrukcją jak go używać.

Przeczytaj: Usuwanie drobnych zarysowań

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 4 marca 2020r

Do góry