loading

Jak przygotować samochód na wakacje?

Bardzo wiele osób decyduje się na wyruszenie w wakacyjną trasę swoim prywatnym samochodem. Pozwala to na ogromną wolność, której nie dają inne środki komunikacji jak np. samolot, autokar czy pociąg. Już po drodze do celu można odwiedzić wiele ciekawych miejsc, robić przerwy kiedy nam wygodnie i zabrać ze sobą większą ilość bagażu bez obawy o przekroczenie limitu kilogramów.

Mimo tak wielu zalet, do wakacyjnej podróży samochodem trzeba się również odpowiednio przygotować, a przede wszystkim – przygotować do tego swój samochód.

SPRAWDŹ STAN TECHNICZNY SAMOCHODU PRZED WYJAZDEM NA WAKACJE

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w pełni sprawny pojazd, którym chcemy wybrać się na wakacje to jedna z najważniejszych kwestii, o które musimy się zatroszczyć. Zapytaliśmy naszych doradców serwisowych o to, co warto sprawdzić zanim wyruszymy w wakacyjną trasę:

- Przed dłuższą trasą najlepiej odwiedzić autoryzowany serwis i oddać auto w ręce fachowców. Sprawdzimy stan płynów oraz upewnimy się, że na pewno nie ma żadnych wycieków. Przetestujemy i ewentualnie napełnimy klimatyzację oraz zbadamy stan hamulców – ich siłę, grubość i sprawność. Upewnimy się, że ciśnienie w oponach i kole zapasowym jest odpowiednie (oraz czy są one dostosowane do pory roku). Mechnicy sprawdzą także stan zawieszenia i układu kierowniczego.

Stan płynów w samochodzie można ustalić również samodzielnie – więcej na ten temat przeczytacie w naszym wpisie na blogu „Kiedy wymienić płyny w samochodzie?”. Doradcy serwisowi w ASO Kanclerz doradzają również zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw żarówek i zestaw naprawczy do koła. Nie zajmują one wiele miejsca w naszym bagażu, a pozwolą na komfort psychiczny podczas trasy.

- Podczas takiego bilansu samochodu przed podróżą, nasi mechanicy upewnią się, że wszystkie światła są sprawne. Mimo to zawsze warto zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw żarówek na wszelki wypadek. Zalecamy również uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, który – szczególnie podczas podróży drogami szybkiego ruchu – może szybko się skończyć.

Jak co roku w okresie wakacyjnym serwis Opla prowadzi kampanie promocyjne, które zachęcają bardzo niską ceną do skorzystania z bilansu swojego samochodu przed trasą.

- W 2021 roku przygotowaliśmy bilans „Bezpieczna podróż na urlop” za jedyne 99 zł, a dla osób, które z niego skorzystają mamy dodatkową promocję, która pozwala na zakup kamizelki odblaskowej za 1 zł.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROMOCJACH SERWISOWYCH

Dodatkowo w ramach akcji letniej można skorzystać z dezynfekcji klimatyzacji za 89 zł i 15% rabatu na wymianę filtra przeciwpyłowego. Można również wymienić akumulator, pióra wycieraczek i oświetlenie w specjalnych cenach z usługą wymiany gratis. Poniżej wpisu można pobrać voucher, który uprawnia do skorzystania z promocji na bilnas przed podróżą za jedyne 99 zł + kamizelka odblaskowa za 1 zł.

WYGODA PODCZAS WAKACJI SAMOCHODEM

Długa trasa samochodem wiąże się również z nasza wygodą. Naprawienie klimatyzacji, kiedy wybieramy się w podróż autem latem, to jedna z najważniejszych kwestii. Warto jednak zadbać również o czystość wewnątrz auta. Co prawda brudne dywaniki nie wpłyną na nasze bezpieczeństwo, ale na pewno poprawią komfort jazdy. Właśnie dlatego przed wyruszeniem warto dokładnie umyć pojazd (szczególnie zwracając uwagę na szyby i luterka) oraz odkurzyć go w środku i opróżnić z wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które mamy pochowane np. w schowkach.

SPRAWDŹ PRZEPISY DROGOWE W INNYCH KRAJACH

Doradcy serwisowi w autoryzowanym serwisie Kanclerza zaznaczają również, aby koniecznie przed podróżą sprawdzić przepisy drogowe panujące w krajach przez które będziemy przejeżdżać. Warto pamiętać, że mogą się one znacząco od siebie różnić. Przykładowo w Czechach wymagana jest jedna kamizelka bezpieczeństwa na każdego pasażera pojazdu, a w Niemczech nie musimy posiadać gaśnicy, ale za to obowiązkowy jest zapasowy zestaw żarówek. Koniecznie dowiedzcie się również czy na wybranej przez Was trasie obowiązują winiety – można je kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej.

UBEZPIECZ SAMOCHÓD PRZED WYJAZDEM NA WAKACJE

Decydując się na podróż samochodem na terenie Unii Europejskiej, nasze Polskie ubezpieczenie będzie tam obowiązywać. Jednak wyjeżdżając po za teren UE będzie potrzebna tzw. zielona karta, o którą trzeba poprosić swoją ubezpieczalnię. Zielona karta będzie Ci potrzeba m.in. w Albanii, Macedonii, Rosji, Czarnogórze, Turcji itp.

NAPISZ DO NAS W SPRAWIE UBEZPIECZENIA SAMOCHODU

Warto również dodatkowo zabezpieczyć swój samochód o dobry assistans na wszelki wypadek. Niewiele standardowych ubezpieczeń gwarantuje np. holowanie samochodu do Polski, co może okazać się naprawdę bardzo kosztowne. Warto również dopłacić za auto zastępcze czy pokrycie kosztów biletów powrotnych przez ubezpieczalnię. W ten sposób ewentualna awaria samochodu nie zepsuje Twoich wakacyjnych planów.

Data publikacji: 24 czerwca 2021r

Autor: Wiktoria Badura

Do góry