loading

Jak bezpiecznie korzystać z samochodu podczas pandemii?

Aktualna sytuacja w kraju i na świecie zmusza nas do zachowania szczególnej ostrożności. Postaramy się dzisiaj przybliżyć Państwu sposoby jak bezpiecznie korzystać z samochodu, jak samodzielnie go dezynfekować oraz jak postępować, aby jako kierowca, zmniejszyć ryzyko zarażenia.

 

 

Zdezynfekuj klamki

Wirus utrzymuje się na powierzchniach, zatem należy zadbać przede wszystkim o miejsca z którymi mamy bezpośredni kontakt. Zanim wejdziesz do auta przetrzyj klamki preparatem na bazie alkoholu. Nie uszkodzi on lakieru, ale usunie niechciane bakterie. Spryskaj klamki preparatem i przetrzyj, najlepiej jednorazowym ręcznikiem papierowym. Nie zapomnij o użyciu jednorazowych rękawiczek!

- Jak stworzyć własny preparat  do czyszczenia?

Składniki potrzebne do otrzymania 1 litra płynu do dezynfekcji (można go również używać do czyszczenia rąk):

 • 833 ml 96% alkoholu etylowego (spirytusu),
 • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej),
 • 42 ml 3% wody utlenionej (zwalcza przetrwalniki bakterii),
 • 15 ml 98% glicerolu (czyli gliceryny),
 • zakręcany pojemnik o pojemności nieco powyżej 1 litra

Zdezynfekuj deskę rozdzielczą, kierownicę i siedzenia

Jako, że nasza kierownica i część deski rozdzielczej wykonane są ze skóry lub plastiku itp. nie zalecamy mycia jej preparatami na bazie alkoholu. Może to spowodować odbarwienia i powstawanie brzydkich plam. Wewnętrzną część samochodu polecamy czyścić preparatami na bazie mydła, które również usuną bakterie i nie narażą naszego samochodu na zniszczenie. Do mycia użyj ściereczki z mikrofibry.

- Jak stworzyć preparat do czyszczenia skóry?

 • 50g mydła
 • pół litra wody
 • Całość gotujemy do całkowitego rozpuszczenia się mydła.

Ozonowanie samochodu

Nie ma dowodów na to, aby ozonowanie zabijało wirusa jednak jest to świetny sposób na pozbycie się bakterii z niedostępnych miejsc. Specjalny ozonator pozwala uzyskać rewelacyjne efekty. Zabija on nie tylko drobnoustroje, ale usuwa też nieprzyjemny zapach z samochodu.

UMÓW SIĘ NA OZONOWANIE SAMOCHODU

Podróżuj samotnie

Jeśli tylko możesz podróżuj samochodem pojedynczo – nie powoź sąsiadów czy znajomych z pracy. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo zarażenia. Samochód to mała przestrzeń, która wpływa bardzo korzystanie na roznoszenie się baterii. Rezygnując z powożenia innych oprócz domowników unikniesz również konieczności czyszczenia tapicerki po każdym takim przejeździe.

Jeśli musisz podróżować z kimś, kto  z Tobą nie mieszka pamiętaj, aby w aucie koniecznie mieć założone jednorazowe maseczki na twarz. To ograniczy możliwość przenoszenia się wirusa.

Tankuj do pełna

Dopóki przebywamy samotnie w naszym zdezynfekowanym samochodzie jesteśmy bezpieczni. Zagrożenie zwiększa się kiedy musimy zatrzymać się na stacji benzynowej i zatankować. Każde miejsce publiczne jest pełne różnych bakterii. Dlatego stosuj kilka zasad:

 1. Zawsze tankuj do pełna

  – dzięki temu ograniczysz wizyty na stacji benzynowej do minimum.
 2. Podróżuj autem tylko jeśli to konieczne

  – zrezygnuj z wycieczek krajobrazowych czy jeżdżenia dla przyjemności. Zawsze wybieraj najkrótszą drogę z pracy do domu, aby oszczędzać benzynę.
 3. Korzystaj z jednorazowych rękawiczek

  – na stacjach obok dystrybutorów zawsze dostępne są foliowe, jednorazowe rękawiczki. Zanim dotniesz pistoletu – załóż jedną parę i dopiero wtedy zatankuj swój samochód. Wracając po płatności koniecznie wyrzuć do kosza zużyte rękawiczki.
 4. Płać kartą lub aplikacją

  – wiele stacji umożliwia płacenie za benzynę nawet bez wchodzenia do budynku. Można bezpiecznie zapłacić za tankowanie z aplikacji. Jeśli jednak musisz zapłacić osobiście – koniecznie użyj karty i pamiętaj, aby w kolejce zachować 2 metrowy odstęp od innych klientów.

Jedź przepisowo

Na naszych drogach zostały zwiększone kontrole policji. Co za tym idzie dużo łatwiej jest spotkać funkcjonariuszy, którzy nałożą na nas mandat za nieprzepisową jazdę. Dlatego apelujemy, aby jeździć przepisowo i bezpiecznie! Spotkanie z policjantami, którzy będą zmuszeni wypisać nam mandat to dodatkowe ryzyko zarażenia. Nieprzepisowa jazda może jednak skończyć się nie tylko mandatem. Spowodowanie wypadku zmusi służby zdrowia do działania, a jak wiemy – aktualnie każde miejsce w szpitalu jest na wagę złota.

 

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 5 kwietnia 2020r

Do góry