loading

Docieranie nowego samochodu – czy silniki trzeba docierać?

Właśnie stałeś się właścicielem nowego samochodu? W takim razie koniecznie powinieneś zapoznać się z tym artykułem. Każdy z nas spotkał się kiedyś z sformułowaniem „docieranie nowego silnika” – zazwyczaj jednak jest ono powtarzane przez przedstawicieli starszego pokolenia. Więc jak jest – docierać czy nie docierać ten silnik?

Czym jest docieranie silnika?

Zacznijmy od tego czym właściwie jest to docieranie silnika i skąd się wzięło. Trzeba pamiętać, że 30-40 lat temu samochody powstawały w nieco innych warunkach. W związku z środkami smarnymi, które pozostawiały dużo do życzenia oraz nieprecyzyjnie wykonanymi częściami silnika, trzeba było zachować środki ostrożności, aby użytkowanie nowego pojazdu było bezpieczne. W związku z tym sprzedawcy oraz instrukcje wyraźnie informowały o wytycznych dotyczących użytkowania pojazdu w pierwszym okresie po zakupie. Nowy właściciel samochodu miał wyraźną informację, aby nie nadwyrężać silnika przez kilka pierwszych tysięcy kilometrów, nie jeździł ze zbyt dużą prędkością i na wysokich obrotach. Po przejechaniu określonej ilości kilometrów auto prowadziło się już zauważalnie lepiej.

Docieranie nowego auta.

Czy w związku z tym trzeba docierać nowe samochody? Odpowiedź nie jest taka oczywista. Co do zasady nowe silniki są wykonane precyzyjniej i są docierane już u producenta. Dodatkowo nowoczesne jednostki napędowe, takie jak w marce Opel, mają zabezpieczenia chroniące silnik przed nadmierną eksploatacją w pierwszej fazie użytkowania. W związku z tym właściciel samochodu nie musi już dokładnie pilnować obrotów i prędkości, ponieważ robi to za niego komputer. Mimo to zaleca się ostrożniejszą jazdę w pierwszych miesiącach po opuszczeniu fabryki przez samochód. Oczywiście, nie jest to to samo docieranie samochodu co 40 lat temu, jednak ma ono swoje uzasadnienie.

Silniki Opla

 Jaką różnice możemy zauważyć przy docieraniu nowego silnika?

Przede wszystkim spalanie – będzie ono sporo wyższe do nawet 3000 km niż później. Odpowiednio zadbany silnik będzie miał również dłuższą żywotność, a zużycie oleju silnikowego będzie zauważalnie niższe. Podczas pierwszych kilometrów silnik ma nieco wyższe tarcie wewnętrzne niż w późniejszym okresie użytkowania.

Jak dbać o nowy samochód?

W gruncie rzeczy nie jest to nic trudnego, a jak już wiemy, może nam zapewnić sporą oszczędność nerwów i pieniędzy w przyszłości. Producenci zalecają przede wszystkim nieobciążanie samochodu. Co mają przez to na myśli? Najlepiej, aby przez pierwsze 1000 km samochód nie był przeciążony wagowo (zapakowany na maksa). Dobre dla samochodu jest również nie jeżdżenie z przyczepą przez pierwsze miesiące użytkowania. Po przekroczeniu magicznej liczby 1000 km warto pomyśleć o profilaktycznej wymianie oleju.

Czy trzeba docierać nowy samochód?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Co do zasady nie trzeba docierać nowego silnika. Dzisiejsze samochody są tak zbudowane, że to co kiedyś było zadaniem kierowcy dzisiaj przejęły sterowniki komputerów i elektronika. Mimo to, ostrożna jazda w ciągu pierwszych miesięcy użytkowania może odwdzięczyć się nam niższym spalaniem, oszczędnością oleju oraz dłuższym życiem silnika.

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 12 września 2019

Do góry