loading

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Klocki hamulcowe są ważną częścią układu hamulcowego, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania naszym samochodem. Niepokojące odgłosy jak np. piski klocków hamulcowych czy stukanie to pierwszy sygnał, aby wybrać się do serwisu samochodowego.

Jak sprawdzić stan klocków hamulcowych?

Klocki hamulcowe znajdują się za kołem – między zaciskami, a tarczą hamulcową. Dostęp do nich jest niemożliwy bez ściągniętego koła. Dlatego najlepiej poprosić o sprawdzenie ich kondycji mechanika podczas sezonowej wymiany ogumienia.

Musimy pamiętać, aby wierzchnia warstwa cierna nie była cieńsza niż 1,5 mm.

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Jeśli podczas naciskania pedału hamulca, klocki hamulcowe wydają jakieś niepokojące odgłosy, jest to znak, że powinniśmy skonsultować to z mechanikiem w serwisie samochodowym.

Powód piszczących klocków hamulcowych może być zupełnie nieinwazyjny, jak na przykład:

- twarda mieszanka z której wykonane są klocki hamulcowe- piszczenie z tego powodu nie będzie wcale występować przy klockach ceramicznych, natomiast klocki hamulcowe półmetaliczne, będą miały lepszą skuteczność, ale mogą lekko hałasować;

- zabrudzenia, które dostają się miedzy klocki hamulcowe, a tarcze hamulcowe podczas jazdy;

- wysokie częstotliwości wibracji, które powstają podczas hamowania między klockami, a tarczą hamulcową;

- poluzowane części mocowania takie jak blaszki czy bolczyki.

Zalecamy jednak wizytę w serwisie samochodowym i skontrolowanie źródła pisków, ponieważ może to oznaczać poważne uszkodzenie tarcz hamulcowych. Podczas hamowania nasze tarcze nagrzewają się, a osiadający na nich cement przyczepia się i powoduje zmniejszenie ich skuteczności. Efektem takiej sytuacji jest właśnie piszczenie klocków hamulcowych.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ W SERWISIE

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 11 sierpnia 2020r

Do góry