loading

Dlaczego akumulator rozładował się latem?

Problemy z akumulatorami kojarzą nam się głównie z okresem zimowym, kiedy to przez niskie temperatury często nie jesteśmy w stanie rano odpalić silnika. Taka sytuacja jednak może nas spotkać również latem i polega na dokładnie tym samym co zimą.

Dlaczego akumulator rozładował się latem?

Akumulatory również rozładowują się latem. Powodów jak zwykle może być kilka i warto każdy z nich wykluczyć po kolei, a w ostateczności zgłosić się do serwisu lub wymienić akumulator na nowy.

1. Wysokie temperatury

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest to czy w ostatnich dniach na zewnątrz panowała bardzo wysoka temperatura. Przyjmuje się, że akumulatory najlepiej pracują w temperaturze pokojowej czyli w około 20 stopniach Celsjusza. Każde odstępstwo od normy – czy to spadek czy wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza może spowodować samorozładowywalnie się akumulatora.

2. Problemy z przebiciami

Problem ten dotyka głównie starszych modeli samochodów, które mogą mieć uszkodzone np. radia, centralny zamek, alarm czy szyby elektryczne. Powodują one niekontrolowane upływy prądu. Aby zbadać ten przypadek konieczne będzie odwiedzenie elektryka.

3. Uszkodzone włączniki

Często również bywa tak, że dochodzi do uszkodzenia włączników, których zadaniem jest włączanie i odcinanie danego obwodu. W momencie, w którym nie dochodzi do odcięcia mamy sytuację, w którym z naszego ogniwa cały czas ucieka prąd. Uszkodzenie może dotyczyć np. lampki w bagażniku czy oświetlenia kabiny pasażerskiej.

Jak zapobiegać rozładowywaniu się akumulatora latem?

Nie podlega wątpliwości, że wysokie temperatury na zewnątrz nie wpływają korzystnie na akumulatory w samochodach. Trzeba zaznaczyć, że 30 stopniowy upał powoduje nagrzewanie się wnętrza pojazdu jeszcze bardziej. Producenci szacują, że podniesienie się temperatury o około 10 stopni Celsjusza może powodować dwukrotnie szybsze rozładowywanie się ogniwa. Podobnie jest w przypadku, kiedy temperatura spada.

Problem ten dotyka głównie nowych pojazdów, które mimo iż nie są używane, muszą stale utrzymywać różne systemy w gotowości. Częściej też może to spotkać osoby, które podróżują na krótkich dystansach oraz samochody wyposażone w system Start&Stop jak np. nowa Corsa, Mokka czy Grandland X. Akumulator rozładuje się na słońcu i nie zdąży doładować w trakcie krótkiej podróży.

Właśnie dlatego warto w miarę możliwości parkować pojazd w garażu lub cieniu oraz na wszelki wypadek sprawdzić stan jego naładowania tuż przed zapowiedzianymi upałami. W razie potrzeby po prostu doładujmy go.

Jak sprawdzić stan naładowania akumulatora?

Sprawdzanie stanu naładowania akumulatora jest bardzo łatwe. Wystarczy posiadać specjalny wskaźnik czy tester naładowania akumulatora. Zazwyczaj podpina się go pod popielniczkę, a na prostej planszy z lampkami, otrzymujemy informację jaki jest stan naładowania naszego akumulatora.

Jak zadbać o akumulator podczas wakacji lub dłuższej nieobecności?

Jeśli planujemy dłuższą nieobecność np. wakacje i możemy pozwolić sobie na zostawienie samochodu pod domem to warto wyciągnąć akumulator i schować go w zamkniętym pomieszczeniu, które na pewno nie będzie narażone na upalne słońce. W ten sposób, nie tylko wydłużymy żywotność naszego ogniwa, ale będzie ono gotowe do użycia zaraz po przyjeździe!

Czy akumulator latem może się rozładować?

Tak, rozładowywanie akumulatora latem jest bardzo możliwe, dlatego warto przygotować się na upalne dni i już wcześniej sprawdzić stan naładowania naszego ogniwa. Często jednak odpowiedzialne są za to inne urządzenia, a nawet same przewody. Zatem jeśli akumulator rozładowuje się dość często – warto zwrócić się z tym problemem do Autoryzowanego Serwisu i oddać pojazd w ręce specjalistów.

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 27 maja 2021r

 

Do góry