loading

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Odkąd w naszych salonach stanęły pierwsze w pełni elektryczne Corsy-e zaczęły spływać do nas pytania od klientów: czy samochody elektryczne są ekologiczne? Czy elektryki się opłacają? Odpowiedzi na te pytania nie należą do najłatwiejszych, ale dzisiaj postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

UMÓW SIĘ NA JAZDĘ TESTOWĄ SAMOCHODEM ELEKTRYCZNYM

ZOBACZ SAMOCHODY DOSTĘPNE OD RĘKI

Zalety samochodów elektrycznych

Abstrahując od tego czy samochód elektryczny rzeczywiście jest dobry dla środowiska oraz jakie są koszty jego utrzymania – trzeba wspomnieć o całej rzeszy zalet tych modeli.

  1. Ciche podróżowanie

Jedną z najważniejszych zalet samochodów elektrycznych jest ich niemal bezdźwięczne poruszanie się. Klienci często zwracają uwagę, że nie wiedzą nawet czy ich pojazd jest odpalony czy nie. Podczas jazdy słyszymy jedynie dźwięk opon, a podczas hamowania, dość kosmiczny dźwięk silnika, który w rzeczywistości jest naprawdę bardzo cichy. Pod tym względem samochody elektryczne są dobre dla środowiska, ponieważ nie emitują hałasu np. nie strasząc dzikich zwierząt.

  1. Są bez emisyjne

Samochody elektryczne okrzyknięto mianem samochodów „eko” głównie ze względu na ich brak emisji CO2 do powietrza. Trzeba przyznać, że nie ma bardziej ekologicznego sposobu na poruszanie się samochodem po mieście. Chyba, że ktoś woli przesiąść się na rower.

  1. Łatwa konstrukcja

Pojazdy elektryczne są dużo łatwiejsze konstrukcyjnie – prostsze w budowie. Co za tym idzie, posiadają o wiele mniej ruchomych części, które mogą się zepsuć. W konsekwencji rzadziej się psują i nie wymagają tak częstych napraw oraz serwisów co klasyczne samochody benzynowe.

  1. Odzyskiwanie energii

Ogromną zaletą silników elektrycznych jest fakt, że podczas jazdy same odzyskują energię! Odzyskują one zużytą energię elektryczną podczas hamowania. Silnik elektryczny zachowuje się wtedy jak doskonale nam wszystkim znana prądnica.

Oprócz tego wiele osób jako zalety elektrycznych Opli wymienia również ich zasięg i sposób ich ładowania. Corsa-e naładowana do pełna potrafi przejechać nawet 337 km, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Biorąc pod uwagę jej naprawdę niską cenę (w stosunku do innych samochodów w pełni elektrycznych, a nie hybrydowych) jest to rewelacyjne rozwiązanie! Dodatkowo ładowanie samochodów elektrycznych marki Opel można przeprowadzić nawet ze zwykłego gniazdka w domu. Wystarczy nam do tego specjalna przejściówka. Zatem zamykamy pojazd w garażu na noc i rano jest on ponownie gotowy, aby bez emisyjnie dowieźć nas do pracy! W przypadku klasycznych ładowarek, możemy liczyć na doładowanie baterii do 80% nawet w 30 minut.

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Na temat tego czy samochód elektryczny jest i może być ekologiczny zostało przeprowadzonych naprawdę wiele badań. Przede wszystkim warto zauważyć, że sam pojazd nie emituje CO2 do atmosfery, więc z samego założenia jest on lepszą alternatywą. Skala jednak jest zbyt mała. W krajak gdzie wykorzystuje się w większości odnawialne źródła energii jak np. farmy wiatraków, elektrownie wodne, elektrownie jązdrowe itp. samochody elektryczne to rewelacyjne rozwiązanie! W Polsce jednak, nadal około 70% energii elektrycznej jest produkowane przez elektrownie węglowe, które nie mają nic wspólnego z ekologią i troską o środowisko.

Można zatem stwierdzić, że to nie w samochodach elektrycznych jest problem, a w gospodarce kraju i potrzebie pilnych, istotnych zmian pro ekologicznych.

Czy elektryki się opłacają?

Zakup elektrycznego Opla nie jest tylko ukłonem w kierunku środowiska, ale również swojego portfela. Modele elektryczne są droższe niż klasyczne Ople benzynowe, jednak ich użytkowanie jest zdecydowanie tańsze. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – samochody elektryczne ze względu na łatwiejsza konstrukcję, dużo rzadziej się psują. Ich przeglądy i serwisy są tańsze, państwo dopłaca do ich zakupu, energia elektryczna jest tańsza niż benzyna, a do tego dochodzą również wszelkiego rodzaju udogodnienia jak chociażby darmowe parkowanie w wyznaczonych miejscach!

Napęd elektryczny może się opłacać!

Przykładowe miesięczne koszt eksploatacyjne

KOSZTY w zł

Corsa-e

Benzynowa

Diesel

Przeglądy/naprawy

55

88

88

Energia

45

257

186

Razem

101

345

274

 

Samochód elektryczny, a ekologia

Czy zatem samochód elektryczny jest ekologiczny? Ostateczną odpowiedź pozostawiamy Wam! Nie ulega jednak wątpliwości, że produkcja CO2 do atmosfery jest ogromnym problemem, dlatego warto zainteresować się tym tematem już teraz – zanim będzie za późno!

Autor: Wiktoria Badura

Data publikacji: 18 maja 2021r

 

Do góry