loading

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Czy wiesz, że lusterka samochodowe ustawione w prawidłowy sposób pozwalają zlikwidować zjawisko martwego punktu, które często okazuje się powodem stłuczek i kolizji? Niestety wielu kierowców wciąż popełnia błąd i nie dopasowuje lusterek tak, jak określają to przepisy. W niektórych przypadkach ma to bardzo poważne skutki, ponieważ zagraża zdrowiu oraz życiu samego kierowcy, jak również pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Lusterka w samochodzie — jak je ustawić, żeby zniwelować martwy punkt?

Martwy punkt, zwany też martwym polem, to przestrzeń za samochodem, której nie widać w lusterkach samochodowych. Podczas wykonywania takich manewrów jak wyprzedzanie czy zmiana pasa ruchu może okazać się, że tuż za nami znajduje się drugi pojazd, którego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Taka sytuacja często prowadzi do poważnych w skutkach wypadków, ponieważ żaden z kierowców nie ma wystarczająco dużo czasu na reakcję. Dlatego, jeśli chodzi o to jak ustawić lusterka w samochodzie - to jedno z najważniejszych pytań, które wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców jest ustawianie lusterek samochodowych w taki sposób, aby było w nich widać fragment naszego pojazdu. Niestety w wyniku tego martwy punkt, zamiast się zmniejszyć, staje się jeszcze większy. Mówi o tym ustawa określająca warunki techniczne pojazdów. Podczas ustawiania lusterka w samochodzie przepisy wskazują, że kierowca powinien dostrzec cały obszar znajdujący się z tyłu oraz po bokach pojazdu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy w lusterku zobaczymy zaledwie niewielką część naszego samochodu (na przykład tylną klamkę) albo przestrzeń tuż za nią.

Rodzaje lusterek samochodowych, które warto znać

Aby jak najlepiej wykorzystać lusterka samochodowe, warto poznać ich różne modele. Obecnie powstaje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo kierowców na drodze. Niektóre z nich chronią przed oślepiającym światłem innych samochodów lub ostrzegają, gdy w martwym punkcie znajdzie się jakiś pojazd. Jeśli chodzi o lusterka w samochodzie rodzaje wyróżniające się niezwykłą pomysłowością i funkcjonalnością to między innymi:

  • lusterka asferyczne (inaczej łamane) — w przeciwieństwie do lusterek sferycznych ich końce są lekko zakrzywione, co pozwala zlikwidować martwe punkty. Nie zakłamują również odległości — w przypadku lusterek sferycznych często widzimy inne pojazdy dalej, niż są w rzeczywistości,
  • lusterka fotochromatyczne — zapobiegają oślepianiu kierowcy przez inne pojazdy. Gdy odbijające się w nich światło jest zbyt intensywne, lekko się przyciemniają, zapewniając lepszą widoczność w nocy,
  • usterka informujące o martwym punkcie — tego typu modele są wyposażone w specjalne diody, które zapalają się, gdy czujniki wykryją samochód znajdujący się w martwym polu.

Ustawiając lusterka w samochodzie, warto również pamiętać, że należy to robić przy każdej zmianie położenia fotela kierowcy. Lusterka zewnętrzne muszą ukazywać przestrzeń po bokach pojazdu po lekkim odchyleniu głowy w lewą lub w prawą stronę. Z kolei w lusterku wewnętrznym powinniśmy widzieć całą tylną szybę.

Do góry